نماد اعتماد الکترونیک
 • تاریخ به روز رسانی: 19 آذر 1401

پیش گفتار

لازمه راه اندازی درگاه مستقیم بانک در سایت دارا بودن اینماد است. برای دریافت اینماد سایت، باید با شرایط و مدارک لازم جهت ثبت نام آشنا باشید که در ادامه این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز حدود هزینه ها

3 روز کاری

مدارک حقیقی یا حقوقی

مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز

3 روز کاری

مدارک حقیقی یا حقوقی

مراحل و مدارک گرفتن نماد اعتماد enamad

اینماد enamad – نماد اعتماد الکترونیک

اگر یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرده اید و یا از راه اندازی فروشگاه شما زمان زیادی گذشته است، حال زمان آن رسیده که جهت جلب اعتماد مشتریان خود برای دریافت اینماد اقدام کنید. اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی، توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می شود و به مدت 2 سال اعتبار دارد. مشتریان شما با دیدن این نماد در سایت، به شما اعتماد می کنند و خرید اینترنتی را انجام می دهند.

اینماد چیست ؟

اینماد چیست

زمانی که یک کسب و کار قانونی باشد، قطعا مشتریان بیشتری به آن کسب و کار اعتماد می کنند و کسب و کارها برای آنکه قانونی بودن کار خود را نشان دهند، مجوز های لازم را دریافت می کنند. این اصل، برای کسب و کار فیزیکی صدق می کند اما در کسب و کار اینترنتی چگونه می توان اعتماد مشتریان را به دست آورد؟

فروشگاه های اینترنتی و آنلاین شاپ ها می توانند از اینماد در سایت خود استفاده کنند. اینماد لوگویی است که در پایین سایت نمایش داده می شود و فروشگاه های اینترنتی از این نماد استفاده می کنند تا بتوانند اعتماد مشتریان را جلب نمایند.

الزام دریافت اینماد

تعدادی مجوز و نماد قابل دریافت توسط فروشگاه های اینترنتی وجود دارند که گرفتن این مجوز ها اجباری نیست اما با داشتن آنها راحت تر می توان اطمینان خاطر مشتریان را به دست آورد.

همانطور که گفتیم، نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه شما اعتبار می بخشد اما چگونه باعث این اعتبار می شود؟ مرکز توسعه تجارت الکترونیک یک مرکز دولتی است که اینماد را به فروشگاه های اینترنتی می دهد. این مرکز فقط به سایت هایی نماد اعتماد الکترونیک را ارائه می کند که شرایط لازم را داشته باشند. بدین ترتیب با دریافت اینماد از مرکز توسعه تجارت الکترونیک، می توان به اعتبار سایت افزود.

شرایط لازم دریافت اینماد

شرایط لازم دریافت اینماد

برای ثبت نام اینترنتی دریافت اینماد، باید شرایطی را داشته باشید که در ادامه شرح می دهیم :

سایت شما باید فروشگاهی باشد

اینماد فقط به سایت های فروشگاهی تعلق می گیرد بنابراین سایت شما باید شامل محصولاتی باشد که به صورت اینترنتی به فروش می روند. اگر سایت شما محتوایی است و محصول و خدماتی برای فروش در آن نگذاشته اید، الزامی برای دریافت اینماد ندارید.

درج کامل اطلاعات محصول در سایت

برای دریافت اینماد باید اطلاعات کاملی همچون مشخصات محصول، ویژگی، قیمت و … را راجع به هر محصول ارائه کنید و اطلاعات خرید را به صورت پیش فاکتور، به مشتری تحویل دهید.

باید مالک دامنه باشید

برای دریافت اینماد جهت درج در فروشگاه اینترنتی، باید مالک دامنه سایت باشید و به عبارتی دیگر، فقط مالک دامنه می تواند برای ثبت نام اینماد تقاضا دهد. در صورتی که درخواست توسط نماینده انجام گیرد، لازم است که مدارک حقوقی وکالت آن نماینده از مالک شرکت موجود باشند.

تایید صلاحیت شما

صلاحیت شما یا صلاحیت شخص درخواست کننده اینماد، باید توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی تایید شود و در صورت عدم تایید شخص، امکان دریافت اینماد وجود ندارد.

رسیدن به سن قانونی

شما برای دریافت اینماد باید به سن قانونی رسیده باشید که حداقل سن 18 سال بالاتر است. اگر سن کمتر از 18 سال دارید، باید حکم رشد ارائه کنید که در این صورت، صلاحیت های شما از لحاظ فعل و انفعالات مالی بررسی خواهد شد.

مراحل و نحوه دریافت اینماد

مراحل و نحوه دریافت اینماد

تنها سایت رسمی برای دریافت اینماد، سایت نماد اعتماد الکترونیکی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است و کلیه مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی می باشد. از این رو، نیاز به مراجعه حضوری نیست و طبق مراحل زیر می توانید اقدام کنید :

ایجاد حساب کاربری

در مرحله اول دریافت اینماد باید حساب کاربری خود ایجاد کنید. وارد سایت نماد اعتماد الکترونیکی شوید و بر روی گزینه “ایجاد حساب کاربری” کلیک نمایید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. پس از ایجاد حساب کاربری می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که به شما اختصاص داده می شود، وارد سامانه شوید.

تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک

پس از ورود به حساب کاربری خود، لازم است بر روی گزینه تکمیل اطلاعات کلیک کنید و مشخصات خواسته شده را تکمیل نمایید. سپس باید مدارک را نیز بارگذاری کنید.

احراز اطلاعات برای دریافت اینماد

در مرحله بعد، نوبت به احراز اطلاعات می رسد. می بایست کد ارائه شده از طرف سامانه را با تلفن همراه خود به شماره مورد نظر ارسال کنید و پس از چند دقیقه، از سامانه خارج شوید. سپس برای طی ادامه مراحل ثبت نام، مجدد وارد سامانه شوید. در این مرحله، تلفن ثابت نیز تایید و احراز می شود.

افزودن کسب ‌و کار

حال می توانید کسب و کار خود را با افزودن اطلاعات خواسته شده، وارد کنید.

 

درگاه پرداخت آنلاین

 

تاییدیه فنی

بعد از وارد کردن اطلاعات کسب و کار، بر روی گزینه مدیریت کسب و کار کلیک کنید تا وارد مرحله تاییدیه فنی شوید. هدف از مرحله تاییدیه فنی، به این دلیل است که احراز شود ثبت ‌نام کننده به آدرس سایت ثبت ‌نام شده دسترسی مجاز دارد.

تعیین نوع خدمت

در مرحله تعیین نوع خدمت می بایست پس از مشاهده لیست خدمات و مجوز ها، نوع خدمت یا محصول را مشخص کنید و اگر خدمت شما نیاز به دریافت مجوز دارد، لازم است مجوز را نیز بارگذاری نمایید.

تکمیل فرم نظرسنجی

در مرحله بعد یک فرم نظرسنجی را مشاهده کنید که باید آن را تکمیل کنید.

احراز اطلاعات کسب‌ و کار

در مرحله احراز اطلاعات کسب‌ و کار باید آدرس محل فعالیت، ایمیل و شماره تماس کسب و کار اینترنتی خود را درج کنید.

 • برای تایید شماره تلفن ثابت باید با شماره تماس داده شده توسط سامانه تماس بگیرید و زمانی که سایت کد تایید را درخواست کرد، کد مربوطه را درج نمایید. بعد از 10 دقیقه، صحت تلفن تایید می شود.
 • برای تایید صحت ایمیل، باید گزینه “ارسال ایمیل” را انتخاب کنید تا یک ایمیل حاوی کد برای شما ارسال شود. کد ارسال شده را در کادر مشخص شده درج نمایید و بر روی دکمه تایید کد کلیک نمایید.
 • برای تایید صحت آدرس نیز باید کدی که به آدرس پستی شما ارسال می شود را در کادر مشخص شده وارد نمایید و سپس گزینه تایید را انتخاب کنید.

ارسال پرونده برای کارشناس

با تایید صحت شماره تماس، ایمیل و آدرس، وارد مرحله بعدی می شوید. پرونده شما اکنون آماده ارسال به کارشناس است و باید بر روی گزینه ” ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس” کلیک نمایید.

تعهدنامه

در مرحله بعد باید از فایل تعهدنامه پرینت تهیه کنید و پس از تکمیل آن، از دفترخانه گواهی امضا را دریافت نمایید. سپس باید همراه کپی برابر اصل، مجوزهایی که در بخش “لیست خدمات و مجوزها” بارگذاری کرده اید را به صندوق پستی به شماره ۶۳۸۵ – ۱۴۱۵۵ ارسال کنید. هدف از تعهد نامه، پذیرش پیگیری های قانونی و تعلیق نماد پس از نقض تعهدات می باشد.

مزایای دریافت اینماد برای سایت

مزایای دریافت اینماد برای سایت

در مطالب بالا توضیح دادیم که اینماد چیست و آیا دریافت آن الزامی است یا خیر. در این قسمت در رابطه با مزایای اینماد با شما صحبت می کنیم و توضیح خواهیم داد که چرا دریافت اینماد برای وب سایت فروشگاهی شما اهمیت دارد.

دریافت درگاه بانکی با داشتن اینماد

مزیت اصلی اینماد امکان پذیر کردن دریافت درگاه بانکی است. درگاه‌ های پرداخت اینترنتی 2 دسته هستند؛ درگاه پرداخت مستقیم و درگاه پرداخت واسط.

درگاه پرداخت مستقیم شامل درگاه های بانکی مثل درگاه بانک ملت، صادرات و … می باشند که برای گرفتن این نوع درگاه حتما باید نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشید. درگاه های واسط همچون زرین بال، نیازی به نماد اعتماد الکترونیکی ندارند و به راحتی می توانید یک درگاه پرداخت اینترنتی از آنها تهیه کنید.

همچنین اگر بخواهید سیستم پرداخت در محل مانند پست رسان را در سایت خود اجرا کنید، نیاز به گرفتن اینماد برای سایت خود دارید و در غیر این صورت شرکت پست با شما همکاری نخواهد کرد.

اعتبار بیشتر وب سایت با دریافت اینماد

معمولا فروشگاه هایی که نماد اعتماد الکترونیکی ندارند با این سوالات از سوی مشتریان روبرو می شوند که چگونه می توانند به آنها اعتماد کنند و آیا تضمینی به ارسال محصول خریداری شده وجود دارد یا خیر؟ این فروشگاه ها فروش کمی دارند که طبیعی هم است

پس باید این موضوع را بپذیرید که مشتریان فروشگاه های اینترنتی نگرانی هایی بابت این مدل خرید دارند و اگر به دنبال روشی هستید که اعتبار وب سایت فروشگاهی خود را بالا ببرید، باید برای گرفتن اینماد اقدام کنید در غیر این صورت مشتریان کمی به شما اعتماد می کنند.

فروشگاه اینترنتی

افزایش امنیت خرید

خیلی از افرادی که تمایلی به کسب و کار اینترنتی ندارند، برای امنیت اطلاعات حساب بانکی خود نگران هستند و از این موضوع اطمینان خاطر ندارند که اطلاعات کارت بانکی آنها توسط افراد سودجو افشا شود. با داشتن اینماد، این اطمینان به مشتریان داده می شود که به درگاه پرداخت امن متصل می شوند و اطلاعات حساب آنها امنیت دارد.

همکاری با شرکت های معتبر با دریافت اینماد

احتمالا شما به هم به عنوان صاحب یک فروشگاه اینترنتی، تمایل دارید که با شرکت های معتبر همکاری کنید و از این طریق به سود بیشتری برسید. شرکت های بزرگ و معتبر با وب سایت های فروشگاهی که نماد اعتماد الکترونیکی دارند، همکاری می کنند پس بهتر است برای دریافت اینماد تصمیم گیری کنید.

گارانتی

یک نگرانی دیگر مشتریان فروشگاه های اینترنتی این است که در صورت ناراضی بودن از کیفیت محصول خریداری شده، آیا امکان مرجوع کردن و برگرداندن پول آنها وجود دارد؟ این مزیت را فقط وب سایت های فروشگاهی دارای اینماد فراهم می کنند و مشتری اطمینان بیشتری می کند.

با توجه به مزیت ها و موارد فوق، به سادگی می توان متوجه شد که چرا دریافت اینماد برای وب سایت فروشگاهی مهم است.

انواع اینماد

انواع اینماد

نماد اعتماد الکترونیک سه نوع موقت، تک ستاره و دو ستاره دارد که در بخش های بعدی آن ها را بررسی می کنیم :

دریافت نماد اعتماد الکترونیک موقت

اینماد موقت برای سرعت بخشی به فرایند اخذ نماد است و طراحی سایت با حداقل معیارهای موجود بررسی می شود.

دریافت اینماد دائم تک ستاره

پس از دریافت نماد موقت، فروشگاه شما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد و مرکز توسعه تجارت الکترونیک، سایت های فروشگاهی را ملزم به رعایت یکسری نکات می نماید.

در این مرحله، وب سایت فروشگاهی از سه لحاظ محتوا، فرایند فروش و ثبت سفارش و همچنین استاندارد صفحات سایت، مورد بررسی قرار می گیرد.

محتوای سایت از نظر مدل کسب و کار خدماتی که ارائه می کند، بررسی می شود. بدین صورت که کالا یا خدمات ارائه شده فاقد مجوز یا ممنوع نباشند و تصاویر و تبلیغات مغایر با شئونات اسلامی و غیرقانونی در سایت وجود نداشته باشند. ضمن اینکه نباید از آرم دولتی در سایت فروشگاهی مرتبط با بخش خصوصی استفاده شود.

در بخش فروش و ثبت کالا، مشخصات فنی همچون قیمت کالا و خدمات عرضه شده مورد ارزیابی قرار می گیرند. در سایت فروشگاهی باید قبل از ثبت نهایی سفارش، پیش فاکتور به مشتری نمایش داده شود و بعد از خرید نیز کد رهگیری سفارش به خریدار ارائه گردد.

ارزیابی استاندارد صفحات وبسایت نیز بدین صورت است که باید دارای تب یا لینک درباره ما برای اطلاع رسانی از مشخصات هویتی مالک فروشگاه باشد. تب یا لینک تماس با ما برای اطلاعات تماس و آدرس فروشگاه نیز از موارد مورد تایید در ارزیابی استاندارد صفحات سایت هستند.

پس از اعمال معیار های تعیین شده مرکز توسعه تجارت الکترونیک توسط سایت، نماد اعتماد الکترونیک قابل دریافت می باشد.

دریافت اینماد دائم دو ستاره

دریافت نماد دائم دو ستاره از نظر معیارهای ارزیابی مشابه با نماد تک ستاره است اما با این تفاوت که برای نماد دائم دو ستاره، باید گواهی امنیت ssl را در وبسایت فروشگاه نصب کنید.

گواهی امنیتی ssl با توجه به پروتکل ایمن موجود در اینترنت دریافت می شود و اطلاعات انتقالی در وب سایت، بر همین اساس به صورت ایمن و رمزنگاری شده، رد و بدل می شوند.

استعلام اینماد

استعلام اینماد

برای اعتماد به یک سایت فقط دیدن اینماد کافی نیست زیرا ممکن است آن سایت فقط عکس نماد را گذاشته باشد. جهت استعلام اینماد، بر روی آن کلیک کنید سپس صفحه ای به نام شناسنامه کسب و کار باز می شود که علاوه بر نمایش اینماد، باید اطلاعات صاحب فروشگاه و صاحب حساب ذکر شده باشد.

آدرس صحیح وب سایت، تصویر حال وب سایت، صاحب امتیاز که می تواند نام شخص یا شرکت دریافت کننده باشد، تاریخ اعطاء، تاریخ اعتبار، اطلاعات تماس، تلفن ثابت، پست الکترونیک و … مربوط به یک وب سایت را می توان از طریق علامت تجاری یا اینماد قرار داده بررسی کرد. همچنین سابقه فعالیت سایت نیز ذکر می شود.

هزینه دریافت enamad

ثبت نام در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی و دریافت ای نماد، نیازمند به پرداخت هزینه است و بدون پرداخت هزینه، برای شما تشکیل پرونده انجام نمی شود. پس از پرداخت هزینه و ثبت نهایی درخواست، بررسی های لازم و تایید کارشناس انجام می گیرد و اینماد سایت شما صادر می شود در این مرحله می توانید لوگوی اینماد را در سایت خود قرار دهید.

نکات مهم برای دریافت اینماد

نکات مهم برای دریافت اینماد
 • در بعضی از وب سایت های فروشگاهی، جهت ثبت سفارش محصول نیاز به عضویت در سایت می باشد و مشتری باید حساب کاربری ایجاد کند. اگر سایت شما هم بدین صورت است، باید یک نام کاربری و رمز عبور تست به طور موقت در اختیار صادر کننده نماد قرار دهید تا خدمات سایت بررسی شود.
 • تعداد ستاره های اینماد بستگی به رتبه بندی کسب و کار دارد و نشان دهنده کیفیت و اعتبار بیشتر فروشگاه اینترنتی می باشد. برای اعطای ستاره های بیشتر، مواردی همچون میزان رضایت مشتریان، امنیت سایت، کیفیت محصولات و خدمات و … بررسی می شوند.
 • اگر متقاضی دریافت اینماد برای کسب و کار های متعدد هستید، نیاز به ثبت نام جداگانه نیست و از همان حساب کاربری خود می توانید درخواست اضافه کردن دامنه داشته باشید تا پس از ارزیابی های لازم، تایید شود.
 • قیمت و هزینه خرید کالاها و خدمات عرضه شده در سایت فروشگاهی باید به صورت آنلاین در صفحه خرید هر یک ذکر شوند.
 • روند و شرایط مرجوع کردن کالاها، اعلام انصراف از خرید کالا و دریافت خدمات و شرایط فسخ قرارداد باید در سایت فروشگاهی توضیح داده شوند.

تمدید نماد اعتماد الکترونیکی

همانطور که بالاتر نیز گفته شد، اعتبار اینماد به مدت 2 سال است و باید درخواست تمدید اینماد را از تاریخ 2 هفته مانده تا پایان اعتبار، اعلام نمایید. بدین جهت وارد سایت نماد شوید و اطلاعات حساب کاربری خود را درج نمایید.

سپس در 2 مرحله زیر، امکان تمدید اعتبار نماد اعتماد الکترونیک شما وجود دارد :

 • مرحله اول : در مرحله اول، مجوز های کسب و کار و لیست کالا و خدمات مورد بررسی قرار می گیرند و اگر مجوزها به دلایلی مانند انقضای اعتبار یا تغییر قوانین مورد تایید قرار نگیرند، پیام نامعتبر برای شما نمایش داده می شود. در این شرایط باید از بخش “درخواست پشتیبانی” تیکت ثبت کنید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.
 • مرحله دوم : در مرحله دوم که مشکل رفع شد، باید مجوز ها را آپلود کرده و درخواست تمدید را ارسال نمایید. اگر وب سایت شما در مدت اعتبار نماد تخلفی نداشته باشد، تمدید اعتبار کارشناسان در موعد مقرر انجام می شود.

سایت شکایت اینماد

سایت شکایت اینماد

رسیدگی به شکایات به روش غیرحضوری بوده و از طریق سایت نماد اعتماد الکترونیکی امکان پذیر می باشد. شما برای ثبت شکایت باید وارد این سامانه به نشانی enamad.ir شوید و سپس از بخش ثبت شکایات، اقدام نمایید. در این مرحله از شما خواسته می شود اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی، شماره موبایل، آدرس ایمیل، شناسه کاربری، رمز عبور و تکرار رمز عبور را درج نمایید و برای خود حساب کاربری ایجاد کنید.

پس از ساخت حساب کاربری، می توانید با ورود به پنل کاربری خود، شکایت را به ثبت برسانید. بدین منظور می بایست دامنه متشاکی، شماره فاکتور یا کد رهگیری خرید، نوع شکایت و توضیحات مربوط به شکایت را درج نمایید تا درخواست شما در صف بررسی قرار بگیرد.

اطلاعات و مدارک لازم برای ثبت نام اینماد

برای ثبت نام اینماد در سایت enamad.ir باید اطلاعاتی را درج و مدارکی را بارگذاری کنید که این موارد بسته به اینکه شخص حقیقی باشید یا حقوقی تعیین می شود.

اشخاص حقیقی فقط باید اطلاعات اولیه خود شامل نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و … را درج نمایند اما برای اشخاص حقوقی، علاوه بر اطلاعات اولیه شرکت یا سازمان خود، نیاز به درج اطلاعات اعضای هیئت مدیره نیز می باشد. بعضی از این مدارک به شرح زیر هستند :

 • شماره موبایل متقاضی و مدیرعامل
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی (برای شخص حقیقی)
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت (برای شخص حقوقی)
 • آدرس سایت و نام دامنه
 • ایجاد حساب ایمیل info به آدرس سایت (info@domain.com)
سوالات متداول

سوالات متداول

برای دریافت اینماد به کدام سازمان مراجعه کنیم ؟

مراحل ثبت نام و دریافت اینماد به صورت غیرحضوری انجام می شود و می توانید از طریق سایت enamad.ir اقدام کنید.

اینماد چه مدت اعتبار دارد ؟

مدت اعتبار اینماد 2 سال است اما بعد از اتمام اعتبار، می توان با ورود به اینماد  enamad.ir آن را تمدید کرد.

دریافت اینماد چقدر طول می کشد ؟

حداکثر تا 3 روز کاری می توانید اینماد سایت فروشگاهی خود را دریافت نمایید.

آیا دریافت اینماد نیاز به شرکت یا مکان ثابت دارد ؟

برای فروشگاه هایی که خدمات و محصولات خود را به صورت اینترنتی به فروش می رسانند، استفاده می شود. لازمه گرفتن آن، داشتن جواز فروشگاه یا ثبت شرکت است تا به اثبات برساند شما یک مکان برای فعالیت های فروشگاهی دارید.

آیا ثبت نام نماد اعتماد الکترونیک محدودیت سنی دارد ؟

بله، دارا بودن حداقل سن 18 سال، شرط دریافت است.

آیا می توانیم قبل از دریافت اینماد عکس اینماد را در سایت بگذاریم؟

بسیاری از صاحبان فروشگاه های اینترنتی این سوال را می پرسند که آیا می توانند قبل از دریافت اینماد، عکس آن را در سایت خود قرار دهند؟ با توجه به اینکه اینماد یک علامت دولتی است، اگر عکس آن در سایت گذاشته شود یک تخلف محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد. بنابراین توصیه می شود تا زمان دریافت اینماد قانونی سایت خود صبور باشید.

شرایط دریافت اینماد برای اتباع غیر ایرانی چیست ؟

اتباع غیر ایرانی نیز می توانند برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک اقدام کنند اما باید دو شرط داشته باشند، یا اینکه پروانه معتبر کار و پروانه اقامت ارائه کنند و یا اینکه از سازمان امور مالیاتی، کد فراگیر اتباع و شرکت ‌های خارجی دریافت نمایند.

درخواست مشاوره رایگان

با پر کردن فرم تماس یا شماره گیری تلفن های ما از مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

نظرات و سوالات