تمدید برند
 • تاریخ به روز رسانی: 14 آذر 1401

پیش گفتار

بنابراین ضروری است که از تاریخ اتمام مهلت برند خود مطلع شوید و در زمان لازم اقدام به تمدید کنید. در این مطلب هر آنچه که باید برای تمدید برند بدانید را توضیح خواهیم داد. لطفا تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز حدود هزینه ها
مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز

ثبت برند این امکان را برای صاحبان کسب و کار فراهم می کند که به صورت قانونی و رسمی برند خود را به ثبت برسانند و از مزایای آن بهره مند شوند. نکته ای که در رابطه با ثبت برند لازم است بدانید این است که دارای مدت اعتبار مشخصی است و پس از پایان اعتبار، باید برای تمدید برند اقدام کنید. در صورت عدم تمدید برند خود، شخص یا شرکت دیگری می تواند اسم برند شما را به نام کسب و کار خود ثبت کند و در این صورت حق اعتراضی برای شما وجود نخواهد داشت.

ضرورت تمدید برند

ضرورت تمدید برند

کسب و کار ها می توانند بدون اینکه برندی داشته باشند اقدام به فعالیت کنند اما اگر از کسب و کار سوء استفاده شود و برند ثبت نشده باشد، نمی توان به صورت قانونی آن را پیگیری کرد.

برند به کسب و کار شخصیت می دهد و در جذب مشتری و شناخته شدن در صنعت مورد فعالیت بسیار موثر است. مدت اعتبار برند 10 سال است و بعد از این مدت برند شما دیگر اعتبار ندارد و نمی توانید از آن استفاده کنید. همچنین اگر برای تمدید برند اقدام نکنید، شخص یا شرکت دیگری می تواند نام برند و علامت تجاری شما را تصاحب کند.

حال تصور کنید شما ده سال برای برندسازی کسب و کار خود تلاش کرده اید و در میان مردم معروف شده اید. حال اگر برند را تمدید نکنید و فرد حقیقی یا حقوقی دیگری آن را به نام خود ثبت کند، تمام مزیت های برند شما شامل حال آن فرد خواهد شد.

مهلت تمدید برند

مهلت تمدید برند

از نظر تعداد دفعات تمدید برند، هیچ محدودیتی وجود ندارد و صاحبان کسب و کار ها می توانند به هر دفعاتی که نیاز است و هر 10 سال یکبار، برند خود را تمدید نمایند.

اما نکته ای که برای تمدید اعتبار برند حائز اهمیت است این است که پس از به اتمام رسیدن اعتبار ده ساله، 6 ماه فرصت داده می شود تا شخص برای تمدید آن اقدام کند. به عنوان مثال اگر در شهریورماه مدت برند شما به اتمام برسد، تا 6 ماه بعد یعنی تا اوایل فروردین ماه سال آینده فرصت دارید تا اقدام به تمدید برند کنید.

در صورت عدم تمدید اعتبار برند چه اتفاقی می افتد؟

احتمالا برای شما هم سوال است اگر برای تمدید برند خود اقدام نکنید چه اتفاقی می افتد. بهتر است بدانید که اگر در مهلت زمانی 6 ماهه پس از اتمام اعتبار برند اقدام به تمدید آن نکنید، نام برند به شخص یا شرکت دیگری که تقاضا داشته باشد تعلق می گیرد و شما حق اعتراضی ندارید.

در این وضعیت مالکیت برند برای شما نیست و همه مزیت های برند شامل حال صاحب جدید می شود.

استفاده نکردن از برند

اگر صاحب یک برند و نام تجاری هستید باید از آن برای کسب و کار خود استفاده کنید و در غیر این صورت اگر به مدت 3 سال از برند خود هیچ استفاده ای نکنید، این نام به شما تعلق ندارد و در واقع اعتبار آن برای شما به اتمام می رسد. بنابراین مدت اعتبار 10 ساله یک برند در صورت فعال بودن و فعالیت داشتن آن است.

نکات تمدید نام تجاری

نکات تمدید برند

برای تمدید نام تجاری کسب و کار خود باید به بعضی نکات توجه داشته باشید که در این بخش بررسی خواهیم کرد :

 • برای ثبت برند نیاز به تعیین طبقات فعالیت است و اگر شما بعد از 10 سال فعالیت به این نتیجه رسیده اید که این طبقات برای شما درآمدزایی ندارند می توانید در زمان تمدید برند، آن را تغییر دهید و کمتر یا بیشتر کنید. البته تغییر طبقات هنگام تمدید برند مراحلی دارد که در بخش های بعدی همین مطلب بررسی خواهیم کرد.
 • در صورت تغییر طبقات یک برند در زمان تمدید آن، باید ثبت آن را در روزنامه رسمی یک آگهی منتشر کنید. این کار به دلیل آن است که برند در طبقه جدید با نام برند دیگری در همان طبقه مشابه نباشد و کسب و کار دیگری به این موضوع اعتراض نکند.
 • در صورت تغییر تعداد طبقات برند، گواهی نامه تمدید ثبت هم باید متناسب با طبقات جدید تغییر نماید.
 • برای تمدید برند باید هزینه پرداخت کنید.

مدارک لازم برای تمدید برند

مدارک تمدید برند

برای تمدید یک برند با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن آن نیاز به ارائه مدارکی می باشد و این مدارک تفاوت هایی با یکدیگر دارند

مدارک لازم برای تمدید برند اشخاص حقیقی

 • یک کپی از شناسنامه و کارت ملی شخصی که برند به نام او ثبت شده است.
 • ارسال یک نمونه از علامت تجاری خود
 • تکمیل دقیق فرمی که در اختیار شما قرار می گیرد.
 • ارائه وکالت نامه مهر و امضا شده اگر یک وکیل مراحل تمدید نام تجاری یا برند را برای شما پیگیری می کند.

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی

 • یک کپی از شناسنامه و کارت ملی اشخاصی که در شرکت حق امضا دارند.
 • یک کپی از روزنامه تاسیس
 • یک کپی از روزنامه تغییرات اگر شرکت تغییراتی داشته است.
 • تکمیل دقیق فرم های اطلاعات
 • ارسال نمونه ای از علامت تجاری و برند خود
 • ارائه وکالت نامه مهر و امضا شده اگر یک وکیل مراحل تمدید نام تجاری یا برند را برای شرکت پیگیری می کند.

مراحل تمدید اعتبار برند

مراحل تمدید برند

پس از آنکه درباره ضرورت تمدید برند و مدارکی که برای تمدید نیاز است، اطلاع یافتید، حال باید با مراحل انجام این کار آشنایی پیدا کنید. اطلاع از مراحل تمدید اعتبار برند به شما کمک می کند که با آگاهی بیشتری اقدام کنید. این مراحل به شرح زیر هستند :

مرحله اول : تکمیل اظهارنامه

در مرحله اول برای تمدید برند باید اظهارنامه مربوطه را تکمیل کنید. تکمیل این اظهارنامه به همراه دریافت گواهی تجدید ثبت برند انجام می شود.

مرحله دوم : ارسال مدارک

در مرحله دوم تمدید برند، باید مدارک را به اداره مالکیت صنعتی ارسال نمایید. بعد از بررسی مدارک و اظهارنامه، ضمیمه پرونده بایگانی می شود.

مرحله سوم : پرداخت هزینه

در مرحله بعد جهت تمدید برند باید هزینه ای را برای حق الثبت پرداخت کنید و فیش آن را ارائه دهید. پس از واریز هزینه، پیش نویس آگهی آماده می شود.

مرحله آخر : تمدید برند

پس از ارائه مدارک و تحویل فیش پرداخت حق الثبت، مراحل تمدید برند به پایان می رسد و گواهی آن صادر می گردد.

هزینه تمدید علامت تجاری

هزینه تمدید برند

همانطور که در مراحل تمدید برند اشاره شد، شما برای تمدید اعتبار برند خود باید هزینه بپردازید که هزینه ها با توجه به شرایط مشخص می شوند به همین دلیل نمی توان یک مبلغ دقیق برای آن ذکر کرد.

نوع برند از جمله حقیقی یا حقوقی بودن آن، تعداد طبقاتی که در هنگام ثبت برند انتخاب کرده اید، افزایش یا کاهش تعداد طبقات، آگهی روزنامه رسمی و … موارد تاثیر گذار در هزینه تمدید برند هستند.

تمدید برند چقدر زمانبر است؟

مدت زمان تمدید برند

تمدید برند حدود 2 ماه زمان نیاز دارد. تمام مدارک پس از تکمیل و بازبینی به مرکز مالکیت معنوی کشور ارسال می شوند و کارشناسان اداره این مدارک را بررسی می کنند.

اگر در مدارک ارسالی شما اشکالی وجود داشته باشد، برای اصلاح بازگردانده می شوند و شما پس از اصلاح باید دوباره ارسال کنید. نهایی شدن تمدید اعتبار برند، پس از تایید بازرسان مرکز مالکیت معنوی کشور و صدور گواهی آگهی در روزنامه رسمی امکان پذیر است.

تغییرات برند بعد از تمدید برند

اگر بخواهید بعد از پایان اعتبار برند و در زمان تمدید آن، تغییراتی در برند خود ایجاد کنید باید حتما مقررات مربوطه را در نظر داشته باشید به عنوان مثال اگر نشانی مالک برند تغییر کرده است، باید مدارک مربوطه را تحویل دهید تا ضمیمه پرونده شود.

تمام تغییرات در برند، لوگو و علامت تجاری در اداره مالکیت معنوی انجام می گیرد و مدارکی که برای تغییر برند نیاز هستند، به شرح زیر می باشند :

 • کپی مدارک هویتی مالک برند حقیقی یا حقوقی
 • کپی روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت
 • کپی لوگو و شکل علامت تجاری در سایز 6*6 سانتی متر
 • مدارک افراد دارای حق امضاء طبق آخرین روزنامه رسمی
 • کپی گواهینامه ثبت علامت
 • اگر متقاضی تغییر لوگو برند خود هستید، باید 10 نمونه از تصویر علامت تجاری تان را به هماره سایر مدارک ارائه دهید.

مدارک لازم برای تغییر نام مالک علامت تجاری

تغییرات حین تمدید برند

تغییرات حین تمدید برند

اگر قصد تغییر نام مالک برند را دارید، نیاز است مدارک زیر را ارائه کنید :

 • اصل یا کپی آخرین گواهی ثبت برند
 • مدارک هویت متقاضی شامل کپی شناسنامه، کپی کارت ملی و صفحه توضیحات
 • فیش پرداخت هزینه های قانونی

مدارک لازم برای تغییر نشانی مالک علامت تجاری

در صورتی که می خواهید در زمان تمدید برند نشانی مالک را تغییر دهید، باید مدارک زیر را ارائه نمایید :

 • اصل آخرین گواهی ثبت علامت تجاری
 • کپی شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضاء
 • کپی آخرین روزنامه رسمی
 • فیش پرداخت هزینه های قانونی
 • اگر وکیل قانونی امور تغییر برند را پیگیری می کند، وکالت نامه نیز باید در پرونده ضمیمه شود.

مراحل ثبت تغییرات برند

اقدام به تغییر برند یکسری مراحل دارد که با توجه به نوع تغییر مد نظر شما در طبقه بندی، افزایش یا کاهش طبقات علامت تجاری، تغییر نشانی و … این مراحل متفاوت هستند. در این بخش از مقاله برای چگونگی ثبت تغییرات برند راهنمایی می شوید :

تغییر برند در طبقه بندی

تغییر طبقه بندی برند

تغییر طبقه بندی برند

برندها برای طبقه بندی خاصی از محصولات یا خدمات ثبت می شوند و برند ثبت شده فقط می تواند در حوزه طبقاتی که انتخاب کرده است فعالیت کند. ممکن است بعضی از کسب و کارها تصمیم بگیرند که محصولات یا خدمات جدیدی را ارائه کنند که در این صورت باید اقدام به تغییر طبقه بندی نمایند.

اگر قصد دارید طبقه بندی برند خود را تغییر دهید، ابتدا باید مدارک لازم را آماده کنید و با یک اظهارنامه اضافه کالا، به اداره مرکزی مالکیت معنوی تحویل دهید.

اگر قبلا برند و لوگوی خود را به صورت اینترنتی و از طریق سامانه مربوطه ثبت کرده اید، کافیست به سامانه مراجعه کنید و با استفاده از شماره اظهارنامه و رمز عبور، وارد بخش مدنظر شوید. حال مدارک خواسته شده را در سامانه بارگذاری نمایید و مراحل را به ترتیب طی کنید.
برای ثبت اظهارنامه اضافه کالا یا تغییر طبقه برند وارد سامانه شده و از بخش ثبت اظهارنامه علامت گزینه “می خواهم یک اظهارنامه اضافه کالا/ خدمات ثبت کنم” را انتخاب نمایید. برای ثبت اظهارنامه تغییر علامت نیز از گزینه “می خواهم یک اظهارنامه تغییر علامت ثبت کنم ” استفاده کنید.

پس از اینکه فرم ها را تکمیل کردید و مدارک را ارسال نمودید، کارشناس بررسی های لازم را انجام می دهد و در صورت مورد تایید بودن مدارک و اظهارنامه، دستور واریز حق الثبت را صادر می نماید.

حق الثبت را باید در بانک ملی واریز کنید و رسید پرداختی را تحویل دهید. اظهارنامه در دفتر تعیین طبقات وارد می شود، اوراق اظهارنامه مهر شده و نسخه سوم آن تحویل شما می گردد.

بعد از بررسی های کارشناس، اگر برند شما مشابهت نداشته باشد، تایید می شود. کارشناس مربوطه، پیش نویس آگهی شما را تهیه می کند و به مسئول اداره تحویل می دهد.

مسئول اداره نیز پرونده را مجددا بررسی می کند و سپس آن را به واحد ماشین نویسی ارجاع می دهد که بعد از تحریر پیش نویس آگهی، آن را امضا کرده و در دفتر اندیکاتور ثبت نماید. در پایان مدارک به شما تحویل داده می شوند تا در روزنامه رسمی این تغییرات ثبت گردند.

افزایش طبقات علامت تجاری

افزایش طبقات تمدید برند

افزایش طبقات تمدید برند

برای افزایش طبقات علامت تجاری خود باید از جدول طبقه بندی مشاغل ثبت برند و اسامی برندهایی که ثبت شده اند استفاده کنید. طبقه کالاها یا طبقه خدمات شما با بررسی این فهرست مشخص می شوند.

شما می توانید در زمان تمدید برند خود، طبقه محصولاتتان را بر اساس جدیدترین ویرایش لیست طبقه بندی محصولات تغییر دهید. نخوه افزایش طبقات علامت تجاری یا اضافه طبقات به این طریق است که ابتدا باید اظهارنامه تکمیل شود و سپس هزینه افزایش طبقه برند پرداخت گردد. هزینه افزایش طبقه برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

کاهش طبقات علامت تجاری

کاهش طبقات تمدید برند

کاهش طبقات تمدید برند

درخواست برای کاهش طبقات برند مشابه افزایش آن است اما برای کاهش طبقات، هزینه ای دریافت نمی شود. شما به عنوان مالک برند می توانید در زمان تمدید برند درخواست کنید که طبقات برندتان کاهش داده شود.

کاهش طبقات برند باید بر اساس آخرین نسخه فهرست طبقه بندی علائم تجاری در ایران انجام بگیرد ضمن اینکه این تغییرات اعم از کاهش یا افزایش طبقات کالا باید در روزنامه رسمی آگهی شوند که انتشار آگهی هزینه هایی را به دنبال دارد.

تغییر علامت تجاری برند

برای تغییرات علامت تجاری برند یعنی تغییر در شکل و نشان برند، می توانید در زمان تمدید آن اقدام کنید. در بعضی موارد ممکن است لوگو یا نشان یک برند طراحی نامناسب و بی ارتباط با کسب و کار داشته باشد و توضیحات لازم را به مخاطب ارائه نکند همچنین ممکن است طراحی لوگو قدیمی شده باشد در این شرایط می توان لوگو را تغییر داد.

اگر در زمان ثبت برند، از روش حضوری برای ثبت استفاده کرده اید باید مدارک موجود در پرونده را تکمیل کنید و سپس اقدام به تغییرات لوگو نمایید. برای تغییرات در این زمینه، اگر تصویر انتخاب شده شامل نوشته باشد، باید قبل از ارسال مدارک به روزنامه رسمی کشور، یک آگهی مبنی بر ثبت علامت تجاری به دفتر روزنامه رسمی تحویل دهید.

سپس بعد از تغییرات در روزنامه رسمی، حداکثر تا 35 روز مهلت وجود دارد که با ارائه همان روزنامه رسمی و یک برگ تقاضای ثبت برند و همچنین اصل گواهی نامه ثبت، به اداره ثبت مالکیت معنوی مراجعه کرده و مدارک مور نیاز را ارائه دهید.

مسئول اداره، مدارک شما را بررسی می کند و تحویل کارشناسان می دهد. کارشناس مربوطه بعد از بررسی مدارک، مبلغ مورد نظر برای حق الثبت را مشخص می نماید که باید در بانک ملی پرداخت شده و فیش پرداختی تحویل داده شود. در نهایت و پس از گذراندن این مراحل، تغییر علامت تجاری برند امکان پذیر خواهد بود.

مزایای اضافه کردن طبقات برند

مزایای افزایش طبقات برند

شاید سوال کنید که اضافه کردن طبقات در هنگام تمدید اعتبار برند چه مزایایی دارد که در این بخش به بعضی از مزایا اشاره می کنیم :

 • سود مالی:  با اضافه شدن طبقات برند، ارزش خود برند شما بالاتر می رود و این یعنی اگر در آینده تصمیم به فروش برند خود داشتید، سود خوبی نصیب شما می شود.
 • بازاریابی بهتر: با حضور در طبقات مختلف برند، توسط مشتریان بیشتری شناحته می شوید و اگر در زمینه محصولات یا خدماتی که ارائه می کنید فعالیت خوبی داشته باشید، مشتریان زیادتری پیدا می کنید. این امر می تواند باعث افزایش کسب درآمدتان شود.
 • شهرت و جذب سرمایه: با افزایش تعداد طبقات برند، شهرت برند شما بیشتر می شود. این موضوع به جذب سرمایه گذاران بهتر کمک می کند و در همکاری با پروژه های بزرگ تر موثر است.
سوالات متداول

سوالات متداول

اعتبار برند یک کسب و کار چقدر است ؟

برندهایی که به صورت قانونی در ایران به ثبت رسیده اند به مدت 10 سال اعتبار دارند.

اگر برند تمدید نشود چه اتفاقی می افتد ؟

اگر اقدام به تمدید اعتبار برند خود نکنید، شخص حقوقی یا حقیقی دیگری می تواند برند شما را مالک شود.

برای تمدید برند تا چه زمانی فرصت داریم ؟

حداکثر تا 6 ماه پس از اتمام اعتبار برند خود باید برای تمدید آن اقدام نمایید.

آیا تمدید برند اینترنتی انجام می گیرد ؟

بله می توانید از طریق سایت مرکز مالکیت معنوی مدارک لازم را ارائه کرده و اعتبار برند خود را تمدید نمایید.

آیا در زمان تمدید برند امکان اعمال تغییرات بر روی آن وجود دارد ؟

بله شما می توانید در زمان تمدید برند خود تغییراتی از جمله تغییر لوگو، افزایش یا کاهش تعداد طبقات، تغییر مالک برند و … را اعمال نمایید.

درخواست مشاوره رایگان

با پر کردن فرم تماس یا شماره گیری تلفن های ما از مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید.

امتیاز ۴.۳۳ از ۵ – ۲ رای
spinner در حال ثبت رای

نظرات و سوالات