شناسه ملی شرکت ها
 • تاریخ به روز رسانی: 31 مرداد 1401

پیش گفتار

اطلاعات همه شرکتها و موسسات ثبت شده و به طور کلی کلیه اشخاص حقوقی کشور می بایست در این سامانه وجود داشته باشند و این سامانه مرکزی معتبر برای استعلام معتبر بودن و یا عدم اعتبار اشخاص حقوقی می باشد.

مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز حدود هزینه ها
مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز

هر آنچه در خصوص شناسه ملی باید بدانید

شناسه ملی چه کاربردی دارد؟

کاربرد شناسه ملی

اشخاص حقیقی هر کدام دارای یک کد ملی اختصاصی می باشند که شناسه ملی اشخاص حقوقی همانند کد ملی اشخاص حقیقی می باشد که به صورت اختصاصی برای یک شخص می باشد. با کمک کد های ملی و کد های شناسه ها می توان اشخاص را به راحتی شناسایی کرد و اطلاعات هویتی مربوط به هر شخص را در پایگاه های اطلاعاتی ثبت کرد.

افراد حقوقی برای دریافت یک شناسه ملی در ابتدا باید در سامانه ثبت شرکت ها ثبت نام کنند و اطلاعات آن ها ثبت شود. در مورد شناسه ملی شرکتها باید گفت که این شناسه که از 11 رقم تشکیل شده و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند کد ملی برای اشخاص حقیقی می باشد.

شناسه ملی هر شرکت مختص به خود آن شرکت است و از زمان ثبت شرکت تا انحلال شرکت و حتی بعد از آن نیز تغییر نخواهد نمود، با استفاده از شناسه ملی می توان اطلاعات کلی از شرکت ثبت شده به دست آورد.

اخذ شناسه ملی

افرادی که به دنبال استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی هستند می توانند از طریق سامانه استعلام شناسه ملی اقدام کنند و با مراجعه به سامانه می توانند برای دریافت استعلام شناسه ملی اقدام کنند.

راه و روش های مختلفی برای استعلام شناسه ملی وجود دارند که در ادامه این مقاله از سایت نخسین ثبت نحوه ورود به سایت ها و سامانه های مخصوص استعلام شناسه ملی را همراه با معرفی آن سامانه ها اقدام می کنیم. در این مقاله راجع به شناسنامه ملی و نحوه استعلام شناسه ملی حقوقی و شرکتی و نحوه دریافت شناسه ملی بیشتر توضیح داده می شود‌.

شناسه ملی چیست؟

شناسه ملی چیست؟

دولت ها برای دریافت تمام اطلاعات مربوط به افراد حقیقی و افراد حقوقی و ثبت آن اطلاعات هویتی در پایگاه های اطلاعاتی یک شماره شناسایی را به هر شخص حقیقی می دهند. اعطای کد شناسایی امکان شناسایی آن اشخاص حقیقی و حقوقی و دسترسی به اطلاعات هویتی آن شخاص را برای دولت راحت تر می کند. دولت ها در پایگاه های اطلاعات بر طبق دسته بندی آن پایگاه ها، اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی را ثبت می‌ کنند.

در کشور عزیزمان ایران طبق قوانین مصوبه به شماره شناسایی اشخاص حقوقی و کد ملی برای اشخاص حقیقی یک شناسه ملی گفته می شود. شناسه ملی هر فرد، مخصوص همان فرد است. کد ملی یا شماره شناسه ی هیچ شخصی مشابه کد شناسایی شخص دیگری نمی باشد.

اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی که در یک منطقه جغرافیایی یا در یک کشور فعالیت های حقوقی و حیات حقوقی خود را ادامه می دهند، باید با کمک روش های ساده و راحت از هم دیگر تفکیک و جدا سازی شوند. این اطلاعات هویتی در پایگاه های اطلاعاتی خصوصی و پایگاه های اطلاعاتی دولتی به صورت کامل و جامع ثبت می شوند. اعطای شنامه ملی به هر شخص حقوقی باعث تکفیک این اشخاص به روش بسیار ساده و راحت می شود.

دولت برای شناسایی راحت اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی و تشخیص این اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی از هم دیگر به صورت قانونی و صحیح از شماره ها و کد های اختصاصی و مخصوص به عنوان شنامه ملی و کد ملی برای این افراد استفاده می شود. شناسه ملی یا شناسنامه ملی مخصوص اشخاص حقوقی می باشند و کد ملی مخصوص اشخاص حقوقی می باشد.

اطلاعات ثبت شده در شناسه ملی

اطلاعات شناسه ملی

داشتن شناسه ملی یک شرکت به ما کمک می کند یک سری اطلاعات کلی از شرکت را بدست آوریم هم چنین ملاک اعتبار شرکتها وجود اطلاعات شرکت در سامانه شناسه ملی است:

سایت شناسه ملی به آدرس ilenc.ssaa.ir اطلاعات زیر را در اختیار قرار میدهد:

 • ثبت کننده شخصیت حقوقی
 • تاریخ تاسیس
 • نام شخصیت حقوقی
 • نوع شخصیت حقوقی
 • شناسه ملی
 • تاریخ ثبت شرکت
 • واحد ثبت
 • کد پستی
 • شماره ثبت شرکت
 • محل اقامت قانونی

توضیحات اطلاعات شناسه ملی

 1. ثبت کننده شخصیت حقوقی: در مورد عنوان اول یعنی ثبت کننده شخصیت حقوقی برای کلیه شرکت ها و موسسات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد و برای سایر اشخاص حقوقی سازمان ها و وزارت خانه های مربوط به هر کدام از آن ها می باشد به عنوان مثال: برای شهردار ها ثبت کننده شخصیت حقوقی وزارت کشور می باشد.
 2. تاریخ تاسیس: تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج میگردد. 3-2 نام شخصیت حقوقی: شامل نام کامل شخصیت حقوقی است که در حال حاضر نام شرکت های ثبت شده باید حداقل شامل 3 سیلاب باشند.
 3. نوع شخصیت حقوقی: در حوزه ثبت اسناد و املاک کشور رایج ترین نوع شرکت ها و موسسات شرکت های : سهامی خاص ، مسئولیت محدود ، تعاونی ها و موسسات غیر تجاری می باشند.
 4. شناسه ملی: همانطور که در ابتدا به ان اشاره شد شناسه ملی یک کد 11 رقمی می باشد که همواره ثابت است.
 5. تاریخ ثبت شرکت: این تاریخ معمولا با تاریخ تاسیس یکی است مگر این که شرکت از واحد ثبتی اولیه به واحد ثبتی دیگه انتقال پیدا کند که در این صورت تاریخ با تاریخ تاسیس متغایر می شود.
 6. واحد ثبتی: واحد ثبتی منظور واحد ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری است که پرونده ی مدارک ثبتی شرکت در آنجا قرار دارد.
 7. کد پستی: کد پستی محل دفتر مرکزی شرکت در این قسمت درج می گردد.
 8. شماره ثبت شرکت: شماره ثبت شرکت و یا موسسه با تغییر واحد ثبتی ان تغییر میابد، در واحد ثبتی تهران در حال حاضر شماره های ثبتی 5 رقمی میباشد.
 9. محل اقامت قانونی: آدرس دقیق دفتر مرکز و به عبارت بهتر محل قانونی شرکت در این قسمت درج می گردد که در صورت تغییر یافتن ان نیز در اخر به این نکته که آدرس شرکت تغییر یافته اشاره می شود.

جمع بندی

همان طور که در بالا اشاره شد سامانه شناسه ملی محلی است برای شناسایی اعتبار اشخاص حقوقی و اطلاعات کلی که شامل 10 مورد اشاره شده است را به ما میدهد.

اما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از شرکت و یا موسسه می توان از راهی دیگر نیز استفاده نمود.

سامانه روزنامه رسمی کل کشور راهی دیگر برای دریافت اطلاعات جزئی تر و بیشتر از شرکتها و موسسات می باشد.

آدرس این سامانه روزنامه رسمی می باشد که با انتخاب گزینه آگهی های قانونی و درج یکی از فیلدهای موجود در آن صفحه و انتخاب گزینه جستجو می توان روزنامه تاسیس و یا درصورت تغییرات روزنامه تغییرات شرکت و یا موسسه را مشاهده نمود.

در صفحه آگهی های قانونی می توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید.

در روزنامه تاسیس علاوه بر 10 مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت، اشخاص شرکت، سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود.

درخواست مشاوره رایگان

با پر کردن فرم تماس یا شماره گیری تلفن های ما از مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید.

امتیاز ۴.۶۷ از ۵ – ۲ رای
spinner در حال ثبت رای

نظرات و سوالات