شناسه ملی شرکت ها
 • تاریخ به روز رسانی: 17ام مرداد 1401

پیش گفتار

اطلاعات همه شرکتها و موسسات ثبت شده و به طور کلی کلیه اشخاص حقوقی کشور می بایست در این سامانه وجود داشته باشند و این سامانه مرکزی معتبر برای استعلام معتبر بودن و یا عدم اعتبار اشخاص حقوقی می باشد.

مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز حدود هزینه ها
استعلام رایگان
مدت زمان ثبت مدارک مورد نیاز
استعلام هزینه (مشاوره رایگان)

هر آنچه در خصوص شناسه ملی باید بدانید

در مورد شناسه ملی شرکتها باید گفت که این شناسه که از 11 رقم تشکیل شده و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند کد ملی برای اشخاص حقیقی می باشد، شناسه ملی هر شرکت پس مختص به خود آن شرکت است و از زمان ثبت شرکت تا انحلال شرکت و حتی بعد از آن نیز تغییر نخواهد نمود، با استفاده از شناسه ملی می توان اطلاعات کلی از شرکت ثبت شده به دست آورد.

اطلاعات ثبت شده در شناسه ملی

داشتن شناسه ملی یک شرکت به ما کمک می کند یک سری اطلاعات کلی از شرکت را بدست آوریم هم چنین ملاک اعتبار شرکتها وجود اطلاعات شرکت در سامانه شناسه ملی است:

سایت شناسه ملی به آدرس ilenc.ir اطلاعات زیر را در اختیار قرار میدهد:

 1. ثبت کننده شخصیت حقوقی
 2. تاریخ تاسیس
 3. نام شخصیت حقوقی
 4. نوع شخصیت حقوقی
 5. شناسه ملی
 6. تاریخ ثبت شرکت
 7. واحد ثبت
 8. کد پستی
 9. شماره ثبت شرکت
 10. محل اقامت قانونی

توضیحات اطلاعات شناسه ملی

 1. ثبت کننده شخصیت حقوقی: در مورد عنوان اول یعنی ثبت کننده شخصیت حقوقی برای کلیه شرکت ها و موسسات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد وبرای سایر اشخاص حقوقی سازمان ها و وزارت خانه های مربوط به هر کدام از انها میباشد به عنوان مثال: برای شهردار ها ثبت کننده شخصیت حقوقی وزارت کشور میباشد.
 2. تاریخ تاسیس: تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج میگردد.3-2 نام شخصیت حقوقی:شامل نام کامل شخصیت حقوقی است که در حال حاضر نام شرکت های ثبت شده باید حداقل شامل 3 سیلاب باشند.
 3. نوع شخصیت حقوقی:در حوزه ثبت اسناد و املاک کشور رایج ترین نوع شرکت ها و موسسات شرکت های : سهامی خاص،مسیولیت محدود، تعاونی ها و موسسات غیر تجاری میباشند.
 4. شناسه ملی: همانطور که در ابتدا به ان اشاره شد شناسه ملی یک کد 11رقمی میباشد که همواره ثابت است.
 5. تاریخ ثبت شرکت:این تاریخ معمولا با تاریخ تاسیس یکی است مگر این که شرکت از واحد ثبتی اولیه به واحد ثبتی دیگه انتقال پیدا کند که در این صورت تارخ با تاریخ تاسیس متغایر میشود.
 6. واحد ثبتی: واحد ثبتی منظور واحد ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری است که پرونده ی مدارک ثبتی شرکت در انجا قرار دارد.
 7. کد پستی: کد پستی محل دفتر مرکزی شرکت در این قسمت درج میگردد.
 8. شماره ثبت شرکت: شماره ثبت شرکت و یا موسسه با تغییر واحد ثبتی ان تغییر میابد، در واحد ثبتی تهران در حال حاضر شماره های ثبتی 5 رقمی میباشد.
 9. محل اقامت قانونی: آدرس دقیق دفترمرکز و به عبارت بهتر محل قانونی شرکت در این قسمت درج می گردد که در صورت تغییر یافتن ان نیز در اخر به این نکته که ادرس شرکت تغییر یافته اشاره می شود.

جمع بندی

همان طور که در بالا اشاره شد سامانه شناسه ملی محلی است برای شناسایی اعتبار اشخاص حقوقی و اطلاعات کلی که شامل 10 مورد اشاره شده است را به ما میدهد.

اما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از شرکت و یا موسسه می توان از راهی دیگر نیز استفاده نمود.

سامانه روزنامه رسمی کل کشور راهی دیگر برای دریافت اطلاعات جزئی تر و بیشتر از شرکتها و موسسات می باشد.

آدرس این سامانه روزنامه رسمی می باشد که با انتخاب گزینه آگهی های قانونی و درج یکی از فیلدهای موجود در آن صفحه و انتخاب گزینه جستجو می توان روزنامه تاسیس و یا درصورت تغییرات روزنامه تغییرات شرکت و یا موسسه را مشاهده نمود.

در صفحه آگهی های قانونی می توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید.

در روزنامه تاسیس علاوه بر10 مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت، اشخاص شرکت ،سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود.

مقالات مرتبط

 • هزینه ثبت شرکت

  19ام مرداد , 1401

  هزینه ثبت شرکت
 • ثبت شرکت در تبریز

  18ام مرداد , 1401

  ثبت شرکت در تبریز
 • ثبت شرکت دانش بنیان

  18ام مرداد , 1401

  ثبت شرکت دانش بنیان
 • ثبت شرکت

  23ام مرداد , 1401

  ثبت شرکت
درخواست مشاوره رایگان

با پر کردن فرم تماس یا شماره گیری تلفن های ما از مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید.

مشاوره رایگان
021-88881235
امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinnerدر حال ثبت رای

نظرات و سوالات