نخستین ثبت

ثبت شرکت

راهنمای جامع شرایط ، مدارک و مراحل تاسیس شرکت در سال 1401

ثبت شرکت

یکی از دغدغه های هر فردی که احساس نیاز به ایجاد یک شرکت می کند دانستن مراحل، مدارک و شرایط مورد نیاز برای انجام این کار است. ما در این مقاله سعی کردیم تا تمامی جزئیات و جوانب ثبت شرکت را بر اساس قوانین به روز کشور و همچنین جدیدترین تغییرات سامانه ثبت شرکت ها به زبان ساده در اختیار شما قرار دهیم. به طوری که از گام ابتدایی تا آخرین مرحله تاسیس شرکت را به خوبی درک کنید.

مدت زمان انجام: 7 الی 10 روز


مدارک مورد نیاز: شناسنامه و کارت ملی


یکی از دغدغه های هر فردی که احساس نیاز به ایجاد یک شرکت می کند دانستن مراحل، مدارک و شرایط مورد نیاز برای انجام این کار است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا تمامی جزئیات و جوانب ثبت شرکت را بر اساس قوانین به روز کشور و همچنین جدیدترین تغییرات سامانه ثبت شرکت ها به زبان ساده در اختیار شما قرار دهیم. به طوری که از گام ابتدایی تا آخرین مرحله تاسیس شرکت را به خوبی درک کنید.

ثبت شرکت اولین قدم در جهت رسمیت بخشیدن به کسب و کار شماست. تاسیس یک شخصیت حقوقی علاوه بر وجهه رسمی، مزایای بسیاری نیز دارد.

بیش 99% کسب و کارهای بزرگ به طور رسمی ثبت شده اند تا بدون مشکلات حقوقی به فعالیت خود ادامه دهند.

اما کسی که یک شرکت را راه اندازی میکند باید به نکاتی حین مراحل ثبت و بعد از تاسیس توجه داشته باشد. در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید ممکن است کمی برای شما دردسر ساز شود.

مقاله پیش رو توسط افراد حقوقی و وکلای با تجربه تهیه و تنظیم شده است از این رو مطالعه این مقاله را اکیدا پیشنهاد می دهیم. به شما 100% این اطمینان را می دهیم که به پاسخ تمامی سوالات خود خواهید رسید.

اگر زمان کافی برای مطالعه این مقاله ندارید می توانید از طریق فرم مشاوره رایگان و یا چت آنلاین از کارشناسان ما مشاوره تخصصی دریافت کنید.

ویدیو و پادکست ثبت شرکت

جهت ثبت شرکت پیشنهاد می کنیم پادکست زیر را حتما گوش دهید.

31 August · Season 1 : ثبت شرکت · Episode 1

ثبت شرکت چیست

3 Min, 55 Sec · By نخستین ثبت

https://nokhostinsabt.com/wp-content/uploads/2022/09/Company-Register-Podcast.mp3

در این قسمت به تعریف شرکت، مزایا و معایب شرکت و همچنین دیدگاه اشتباه نسبت به ثبت شرکت می پردازیم

ثبت شرکت چیه؟ اصلا چرا باید شرکت ثبت کنیم؟ اگر شرکتمون رو ثبت کنیم مالیات برامون میاد؟ چجوری میشه یه شرکت رو ثبت کرد؟ برای جواب همه سوال هایی که دارید گوش دادن به این پادکست رو به شما پیشنهاد میکنم.

سلام، امروز میخوایم به کلیه مسائلی که به ثبت شرکت مرتبط میشه بپردازیم تا تمامی سوالات توی ذهن شما رو جواب بدیم.

برای اینکه مدت زمان پادکست طولانی نشه سعی کردیم توی چند بخش با موضوع های مشخص ارائه بدیم تا شما به راحتی مطالب مورد نظرتون رو دنبال کنید.

توی این بخش به توضیحات کلی ، مزایا و معایب و تعریف ثبت شرکت می پردازیم.

قبل از ثبت شرکت بهتره معنی خود شرکت رو بدونیم. زمانی که حداقل 2 نفر با هم به طور شراکتی یه کسب و کاری رو بگردونن میتونیم بگیم اونا یه شرکت دارن. البته این تعداد میتونه از 2 نفر خیلی بیشتر باشه اما برای به وجود اومدن معنای شراکت باید حداقل 2 نفر باشن.

پس تا اینجا فهمیدیم که یک شرکت هیچ وقت نمیتونه متشکل از یک نفر باشه.

حالا این شراکت 2 یا چند نفره برای هر عضوش شرایط خاص خودش رو داره! یعنی ممکنه مقدار سرمایه یا درصد سهام یا حتی نوع مسئولیت ها و توانایی های تصمیم گیری در مورد مسائل شرکت برای هر عضو با عضو دیگه متفاوت باشه.

برای اینکه این تفاوت ها و ویژگی ها به صورت رسمی تهیه و تنظیم بشن باید وارد پروسه ثبت شرکت بشیم. در واقع این یکی از مزیت های ثبت شرکته که شما می تونید با ثبت رسمی مشخصات و سمت های شرکا و اعضا آن، یک وجه قانونی و کاملا رسمی به کسب و کارتون بدین. تا در حین فعالیت شرکتتون به مشکل نخورید.

یکی از معایب ثبت شرکت می تونه داشتن شریک باشه! شریک خوبی ها و بدی های خودش رو داره، یه شریک خوب اتفاقا از مزایای شرکته اما خیلی وقتها دیدیم که یک شرکت بخاطر اختلافات بین شرکا از بین رفته و منحل شده.

اما اگر یه شریک خوب ندارید یا میخواید تنهایی یه شرکت رو ثبت کنید میتونید برای عضو دوم شرکت با درصد سهام پایین یکی از اعضای قابل اعتماد و نزدیک خودتون رو قرار بدید.

همینطور از دیگر مزایای ثبت شرکت، داشتن وجهه قانونی برای بستن قراردادها با شرکت ها و ارگان ها، شرکت در مناقصات و مزایدات ، اخذ وام بانکی افتتاح حساب شرکتی و همچنین داشتن یک سند معتبر برای انجام فعالیت های شرکت در راستای موضوع شرکته.

خیلیا از ثبت شرکت میترسن، چون فکر میکنن اگر شرکتی ثبت کنن دچار مشکلات مالیاتی میشن. اتفاقا با ثبت یه شرکت مناسب در حیطه فعالیتتون تمامی دردسر های مالیاتی از بین میرن و به صورت شسته و رفته میتونید درآمدتون رو مدیریت کنید.

در قدم بعدی ما نیاز داریم تا بدونیم چه شرایط و مدارکی برای ثبت شرکت لازمه، چه نوع شرکتی رو انتخاب کنیم و اصلا مراحل ثبت شرکت به چه صورتی انجام میشه! توی محتوای این صفحه و همچنین توی پادکست های بعدی تمامی جزئیات شرایط و مراحل ثبت شرکت رو توضیح میدیم.

اگر هنوز در مورد اینکه چرا شرکت ثبت کنیم سوالی توی ذهنتون مونده می تونید با کارشناسان ما تماس بگیرید ، یا از طریق فرم داخل همین صفحه درخواست مشاوره بدین تا ما با شما تماس بگیریم. مشاوره ما کاملا رایگانه.

ثبت شرکت به زبان ساده

کلمه شرکت به معنی “همکاری” است که ریشه ی آن با کلمات شریک و شراکت هم خانواده است. همچنین ترجمه کلمه ثبت شرکت به انگلیسی (Company registration) می شود.

از نظر معنای لغوی شرکت به معنای شریک شدن و همدست شدن در کاری می باشد و دهخدا شرکت را شریک شدن , انبار گشتن و مشارکت اتحادی چند نفر برای غرض و یا نفعی خاص معنا کرده است.

از دید و مفهوم حقوقی معنی شرکت را می توان به توافق و اجتماع اشخاص (2 یا چند نفر) که به صورت شریک جهت یک همکاری اقتصادی رسمی تشکیل می شود تعریف کرد که با هم مجموعه ای دارای شخصیت را تشکیل می دهند.

در این مجموعه که آن را شخصیت حقوقی می نامند، افراد در راستای رسیدن به اهداف مشترکشان فعالیت های اقتصادی (و گاهی فعالیت های غیر اقتصادی) انجام داده و با محاسبه درآمد و کسر هزینه های انجام گرفته ( تقسیم سود حاصل از سرمایه گذاری ) سود باقیمانده بین اعضای شرکت تقسیم می شود.

شرکت قراردادی است که اشخاص حقیقی حقوقی بین خود به امضا می رسانند تا در چهارچوب خاصی از قوانین تعریف شده ( اساسنامه ) عمل نمایند. این قرارداد ( شرکت ) می تواند شامل قوانین بین خود اعضا و همچنین نحوه تعامل با افراد و یا شرکت های دیگر باشد.

در جامعه امروزی خیلی ها را می بینیم که به صورت شراکتی کسب و کاری را راه اندازی کرده اند. این افراد ناخودآگاه بدون اینکه شرکتی را به صورت رسمی به ثبت برسانند ، کارکرد شرکت را پیاده سازی کرده اند ولی با یک تفاوت بزرگ! که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع شرکت ها و مقایسه آن ها

شرکت ها به طور کلی به 2 نوع تجاری و مدنی تقسیم می شوند.

شرکت های تجاری تحت قوانین تجاری با هدف جذب سود و منفعت اقتصادی و تقسیم آن میان اعضا تشکیل می شوند و کلیه ی فعالیت های شرکت پیرامون امور تجاری و بازرگانی شکل می گیرد.

شرکت تجاری به 7 نوع دیگر تقسیم بندی می شود که عموم افراد انواع شرکت را بر این 7 نوع می شناسند.

 1. شرکت های سهامی (مانند شرکت های سهامی خاص و سهامی عام)
 2. شرکت با مسئولیت محدود
 3. شرکت تضامنی
 4. شرکت مختلط غیر سهامی
 5. شرکت مختلط سهامی
 6. شرکت نسبی
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

در خصوص شرکت های مدنی که در این مقاله به آن نخواهیم پرداخت صرفا همین مطلب کافیست که بدانید این نوع شرکت ها از اجتماع مالکین متعدد (حقیقی و حقوقی) جهت در هم آمیختن سهم الشرکه ی نقدی و غیر نقدی افراد به وجود می آید.

در ادامه به تعریف و ویژگی های انواع شرکت های تجاری خواهیم پرداخت.

شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود نوعی از شرکت های تجاری است که حداقل با 2 شریک قابلیت ثبت دارد.

افرادی که قصد ثبت شرکت بازرگانی را دارند شرکت مسئولیت محدود را انتخاب می کنند. حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت ها یک میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

مدت مسئولیت هیات مدیره در شرکت مسئولیت محدود، نامحدود است مگر اینکه در اساسنامه به ترتیب دیگری در نظر گرفته شده باشد.

مسئولیت و ضمانت شرکاء در شرکت با مسئولیت محدود تا سقف میزان سرمایه است. در کشورهای خارجی برای امور بازرگانی و عمومی اکثرا شرکت با مسئولیت محدود ( LTD ) را انتخاب می کنند.

شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص نوع دیگری از شرکت های تجاری می باشد. برای ثبت این نوع شرکت حداقل تعداد اعضا 3 نفر است.

حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت به میزان یک میلیون ریال می باشد. وجود 2 بازرس در شرکت سهامی خاص الزامی است.

وجود هر یک از سمت های مدیرعامل ، رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس در شرکت سهامی خاص اجباری می باشد.

شرکت های عمرانی و شهرداری که معمولا در مزایدات و مناقصات شرکت می کنند، شرکت سهامی خاص را انتخاب می کنند.

اعتبار هیات مدیره شرکت سهامی خاص 2 سال خورشیدی و بازرسین 1 سال مالیاتی می باشد و پس از انقضاء باید تمدید و یا تعویض شوند. (یعنی در کل حداقل 3 عضو و 2 بازرس برای شرکت سهامی خاص نیاز می باشد)

موسسه غیر تجاری

از دیگر شخصیت های حقوقی که در آن ها عمل تجارت و بازرگانی رخ نمی دهد و غالبا در بخش خدمات فعالیت می کنند می توان به موسسات غیر تجاری اشاره کرد. برای ثبت موسسه غیر تجاری حداقل 2 نفر اعضا باید وجود داشته باشند.

در نام این نوع شخصیت های حقوقی از پسوند موسسه غیر تجاری استفاده خواهد شد. که در زمینه های خدماتی ، فرهنگی ، حقوقی و بسیاری از کسب و کارهایی که در آن محصولی خرید و فروش نمی شود کاربرد دارند.

شرکت دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان یا خلاق شرکت هایی هستند که می توانند از طریق فروش فناوری (خدمات) به درآمد و سود برسند.

عموما برای ثبت شرکت دانش بنیان ، شرکت سهامی خاص مناسب تر است. اعضای شرکت دانش بنیان می بایست بدین گونه چیده شوند:

حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره باید مدرک کارشناسی ارشد به بالا و یا اختراعی ثبت شده داشته باشند و یا عضو هیئت علمی دانشگاه باشند. شرکت دانش بنیان معاف از پرداخت مالیات، عوارض و گمرک به مدت 15 سال می باشد.

اهداف شرکت دانش بنیان جذب و تبدیل ایده ها به محصول و مشاغل پایدار، تجاری سازی یافته های پژوهشی و تحقیقاتی، حمایت و هدایت در جهت سودآوری و تولید فناوری های برتر است.

همچنین در ادامه به تعریف دیگر انواع شرکت ها می پردازیم:

شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی جهت انجام امور تجاری بین 2 یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. به طوری که اگر دارایی شرکت برای ادای قروض و تعهدات شرکت کافی نباشد هریک از اعضای شرکت به تنهایی مسئول پرداخت تمام قروض و تعهدات شرکت در مقابل افراد ثالث است.

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکتی است که برای انجام امور تجاری تحت نام مخصوصی بین 1 یا چند نفر شریک ضامن و 1 یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.

شرکت مختلط سهامی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی بین یک عده شرکای سهامی و 1 یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.

شرکت نسبی

شرکتی است که برای انجام امور تجاری تحت نام مخصوصی بین 2 یا چند نفر تشکیل می گردد و مسئولیت هریک از شرکاء به میزان سرمایه ی آنها در شرکت می باشد.

شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکتی است که با اهداف هفت گانه ی مندرج در قانون بخش تعاونی با قید واژه ی تعاونی تشکیل می شود و جهت تشکیل آن حداقل 7 نفر با تابعیت ایرانی باید حضور داشته باشند.

همچنین به طور خلاصه می توانید مشخصات و وجه افتراق انواع شرکت ها را در جدول زیر مشاهده کنید:

شرکت با مسئولیت محدود عمومی ترین نوع شرکت – قابل تاسیس با 2 نفر اعضا – مسئولیت بدهی ها تا سقف میزان سرمایه شرکت – مناسب شرکت های بازرگانی
شرکت سهامی خاص وجهه بهتر نسبت به مسئولیت محدود – قابل تاسیس با حداقل 3 نفر – مناسب برای شرکت در مناقصات و مزایدات
موسسه غیر تجاری جهت امور غیر تجاری – قابل ثبت با حداقل 2 نفر – مناسب جهت موسسات حقوق ، موسسات فرهنگی و…
شرکت بازرگانی جهت تجارت صادرات و واردات – قابل انتخاب بین نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود – مناسب برای شرکت های بین المللی
شرکت دانش بنیان شرکت های دانش محور و دارای اختراعات و ابداعات – قابل ثبت به شکل سهامی خاص، مسئولیت محدود و موسسه
شرکت سهامی عام نیاز به مجوز از بورس و بانک مرکزی – دارای سهام قابل خرید توسط عموم مردم – مناسب کارخانجات و صنایع بزرگ
شرکت تضامنی قابل تاسیس با نام اعضا و حداقل 2 نفر است – مسئولیت بدهی ها با هریک از اعضای شرکت به تنهایی است – مناسب صرافی ها
شرکت تعاونی جهت ثبت مجامع و اتحادیه ها با حداقل 7 نفر – 5 نفر اعضا و 2 نفر بازرس – مناسب اتحادیه های روستایی ، کشاورزی و…
شرکت نسبی مانند شرکت تضامنی دارای نامی خاص با این تفاوت که مسئولیت اعضا در قبال بدهی ها به میزان سرمایه شرکت است.

ثبت شعبه و نمایندگی

شعبه یکی از واحدهای یک شرکت است که می تواند فروش کالا و یا خدمات خود را در منطقه ای که ممکن است فاصله زیادی با مرکز اصلی شرکت داشته باشد، گسترش دهد. حدود و اختیارات و میزان استقلال یک شعبه با موافقت شرکت مادر تعیین می شود و مسئولیت حقوقی شعبه بر عهده شرکت اصلی (مادر) خواهد بود.

در نمایندگی شخص حقیقی یا حقوقی مستقل مقیم ایران (لزوما لازم نیست شعبه ایران باشد) براساس قرارداد نمایندگی انجام بخشی از موضوع و وظایف شرکت خارجی را برعهده میگیرد، بنابراین شخصیتی مستقل دارد و مسئولیت حقوقی نماینده برعهده خودش می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقاله ثبت شعبه و نمایندگی مراجعه کنید.

راهنمای ثبت شرکت pdf

ما در صدد راحتی شما عزیزان یک فایل پی دی اف جهت راهنمای ثبت شرکت برای شما تهیه کردیم که می توانید از لینک زیر دانلود کرده و همراه خود داشته باشید. این فایل کاملا رایگان است و استفاده عموم از آن با ذکر منبع بلامانع است.

مراحل ثبت شرکت چگونه است؟

مراحل تاسیس شرکت مشابه کلیه امور اداری که در زندگی خود تجربه کرده ایم شرایط و پیچیدگی های خاص خود را دارد. در واقع برای طی کردن این مراحل بایستی به طور کامل با این روند آشنا شویم.

در ایام نه چندان دور کارهای اداری به صورت دفتری و اصطلاحا دستی انجام می شد. و هر فرد میبایست به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت استان خود رفته و با پر کردن فرم ها و پرداخت هزینه های قانونی ثبت شرکت منتظر می ماند تا فرآیند ثبت توسط اداره انجام شود.

همچنین برای هر بار پیگیری و استعلام شرکت خود مجددا به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت مراجعه می کرد. اما با ورود سیستم ها و سامانه آنلاین ثبت شرکتها روند و مراحل ثبت دست خوش تغییراتی شد.

این تغییرات برای آسان شدن روند ثبت ایجاد شدند. اگرچه تا حد بسیار زیادی ثبت شرکت از طریق سامانه راحت تر شده است اما ناخواسته باعث برخی پیچیدگی ها نیز شده است.

این در حالی است که اگر آشنایی و تجربه کافی برای انجام این مراحل را نداشته باشید ممکن است در حین ثبت دچار مشکلاتی شوید. اما در نظر داشته باشید که کارشناسان ما هر لحظه پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

شما همچنین می توانید کلیه مراحل ثبت شرکت خود را به ما بسپارید تا بدون اتلاف وقت و بدون آزمون و خطا شرکت خود را به ثبت برسانید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که ثبت شرکت یک فرآیند حقوقی است که حتما نیاز به یک وکیل خواهید داشت.

صفر تا صد مراحل ثبت شرکت در 7 مرحله

ما سعی کردیم به زبان ساده نحوه طی کردن کلیه مراحل ثبت شرکت را در 7 گام به شما آموزش دهیم. از این رو پیشنهاد میکنیم این مراحل ساده و در عین حال بسیار مهم را به دقت و با حوصله مطالعه کنید.

مرحله اول – انتخاب نوع شرکت

در نخستین قدم برای ثبت شرکت بایستی ارزیابی های اولیه را برای انتخاب بهترین نوع شرکت برای کسب و کارمان را انجام دهیم. در این مرحله همچنین با توجه به نوع انتخابی شرکت، شرکاء و اعضای شرکت را نیز باید مشخص کنیم.

در واقع اگر شرکتی نیاز داشته باشیم که در مناقصات شرکت کند بایستی نوع سهامی خاص را انتخاب کنیم، در این حالت به 3 نفر اعضا و 2 نفر بازرس نیاز داریم. اما اگر تعداد افراد ما 2 نفر باشن باید به عنوان مثال شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب کنیم.

از این رو اولین مرحله برای ثبت شرکت از حساسیت بالایی برخوردار است. چون یک انتخاب خوب آینده ایی روشن برای کسب و کار ما ایجاد می کند. پیشنهاد میکنیم در اولین قدم خود حتما با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مرحله دوم – انتخاب نام شرکت

در قدم دوم پس از انتخاب نوع شرکت، بایستی برای شرکت خود یک نام انتخاب کنیم، انتخاب نام شرکت نیز قلق های خاص خودش را دارد. این نام بایستی با توجه به شرایط و قوانین مورد نظر اداره ثبت شرکتها حداقل 3 سیلاب داشته و ریشه فارسی داشته باشد تا در نهایت توسط این نهاد تایید شود.

ما در وب سایت خود مقاله ایی با عنوان “نحوه انتخاب نام برای شرکت” منتشر کرده ایم که در تمامی جوانب انتخاب یک نام درست برای شرکت را شرح داده ایم. پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.

به این نکته نیز توجه کنید که نام شرکت مبحثی کاملا جداگانه نسبت به برند و نام تجاری داری دارد. برخی به اشتباه نام شرکت را بر محصولات و خدمات خود می گذارند در حالی که این نام حمایت معنوی از برند شما ندارد و باید برای حفظ حقوقی کپی رایت نام تجاری خود برای ثبت برند اقدام کنید که در صفحه ایی جداگانه توضیحات کاملی در این خصوص داده ایم.

مرحله سوم – مشخصات و موضوع فعالیت شرکت

در مرحله سوم بایستی کلیه جزئیات شرکت از جمله آدرس، انتخاب سمت اعضای شرکت و همچنین مهمترین بخش آن موضوع فعالیت شرکت تعیین شود. در خصوص موضوع فعالیت باید حتما با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید تا بتوانید بهترین و کامل ترین موضوع را برای شرکت انتخاب کنید.

موضوع فعالیت شرکت محدود مجاز برای انجام فعالیت های شرکت را مشخص می کند. از این رو برای اینکه در آینده بتوانید در تمامی بخش هایی که شرکت تان پتانسیل دارد فعالیت و رشد کنید بهتر است در ابتدا این موضوعات را در اساسنامه شرکت بیاورید.

هرچند در صورتی که قبلا شرکتی داشته اید و موضوع فعالیت آن محدود بوده است می توانید با انجام تغییرات الحاق به موضوع بزنید.

مرحله چهارم – ثبت در سامانه آنلاین ثبت شرکتها

در این گام بعد از مشخص شدن تمامی موارد و جزئیات شرکت، با داشتن مدارک مورد نیاز از جمله تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت، اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه ثبت شرکتها می کنیم. با درج اطلاعات در این سامانه و انتخاب نام. منتظر تایید کارشناسان اداره ثبت می مانیم.

پس از تایید و گذشتن از مرحله انتخاب نام شرکت، مشخصات اوراق اصلی شرکت در گام بعدی توضیح داده ایم را درج می کنیم و آگهی پیش نویس ثبتی را دریافت می کنیم.

مرحله پنجم – تنظیم اوراق شرکت

در گام چهارم تمامی موارد فوق را باید در اوراق اصلی شرکت که شامل اساسنامه ، شرکتنامه و اظهارنامه هستند تهیه و تنظیم شود. این اوراق باید طبق اصول و قواعد مورد تایید اداره ثبت شرکت ها تنظیم شده و تغییرات غیر استاندارد بدون مشورت با کارشناس حقوق می تواند باعث مردود شدن روند ثبت شرکت شود.

به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اوراق را طبق قاعده استاندارد آن تهیه و تنظیم کنید تا از اتلاف وقت، انرژی و هزینه گزاف جلوگیری کنید.

همچنین پس از تهیه و تنظیم این اوراق ، تمامی صفحات در 2 نسخه باید توسط اعضای شرکت به امضا برسند تا یک نسخه آن در اداره ثبت شرکت ها و یک نسخه نزد موسسین شرکت بماند.

مرحله ششم – ارسال مدارک به اداره ثبت

پس از تهیه و تنظیم اوراق ثبتی و همچنین دریافت آگهی پیش نویس ثبتی از سامانه، تمامی مدارک فوق را با پاکت و پوشه مخصوص اداره ثبت شرکتها که می توان از دفاتر پستی تهیه کرد به اداره ثبت شرکت ها ارسال میکنیم و منتظر تایید از طرف اداره ثبت شرکتها می شویم.

مرحله هفتم – گام نهایی و دریافت آگهی

در صورتی که مشخصات، اوراق و کلیه مدارک ارسالی و ثبت شده در سامانه اداره ثبت شرکتها بدون نقص و کامل به دست کارشناسان اداره برسد پس از چند روز در سامانه اداره ثبت پیام مبنی بر ثبت شدن شرکت در این اداره به دست شما خواهد رسید.

برای متوجه شدن این موضوع باید روند ثبت شرکت خود را به طور مداوم در این سامانه پیگیری کنید.

در این مرحله یک پرینت از برگه پیش نویس خود گرفته و توسط وکیل خود آگهی تاسیس شرکت خود را از اداره ثبت شرکتها دریافت خواهید کرد. البته لازم به ذکر است در این مرحله بایستی هزینه های ثبتی خود را در اداره ثبت شخصا یا توسط وکیل خود پرداخت کنید.

در ادامه به طور تفصیلی روند کار در اداره ثبت شرکتها را توضیح داده ایم.

در نظر داشته باشید که گرفتن آگهی تاسیس شرکت پایان راه نیست، اما در این گام شرکت شما ثبت شده است و دارای شماره ثبت و شناسه ملی است. بعد از این گام باید اقدامات پس از ثبت شرکت را که الزامی هستند انجام دهید.

روند ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها

لازم به ذکر است که امر تعیین نام، فقط در تهران انجام می شود و شرکت هایی که در سایر شهرها ثبت می شوند نیز جهت تعیین نام به تهران معرفی می شوند.

در صورت کامل بودن مدارک تقدیمی، کارشناس اداره ی ثبت شرکتها اقدام به تهیه ی پیش نویس آگهی ثبت نموده و به متقاضیان ثبت یا یکی از شرکا یا وکیل رسمی شرکت تحویل می شود.

جهت تعیین حق الدرج آگهی باید به «نمایندگی روابط عمومی» ‌مراجعه کرد. لازم به ذکر است در صورتی که کارشناس اداره، موضوع شرکت را نیازمند کسب مجوز از مرجع خاصی بداند از مرجع مزبور، استعلام می نماید.

سپس متقاضی باید مبلغی که بابت حق الثبت و حق الدرج آگهی، معین می شود. ‌به بانک و حساب تعیین شده، واریز کند و پس از آن فیش پرداخت حق الثبت و حق آگهی را به «‌واحد حسابداری» ‌اداره، تحویل و واحد مذکور، این امر را در ذیل برگه ی تقاضانامه، درج می کند.

در ادامه مدارک به «واحد ثبت تأسیس و تغییرات» اداره ی ثبت شرکت ها تحویل و شرکت، ثبت می شود و امضایی دال بر «برابر بودن ثبت با سند» ‌از شرکا یا وکیل رسمی شرکت، اخذ می گردد.

سپس دو نسخه آگهی به امضای رئیس اداره رسیده و یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده ی شرکت، ضبط و نسخه ی دوم جهت نگهداری در شرکت به متقاضی داده می شود و این سند «سند ثبت شرکت» ‌است، که این موارد توسط وکیل پرونده انجام می شود.

در نهایت متقاضی باید یک نسخه از آگهی را به «واحد روابط عمومی» ‌مستقر در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و نسخه ی دیگر را به دفتر روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران، تسلیم کند.

با توجه به ماده 6 نظامنامه ی قانون تجارت وزارت عدليه و ماده 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت، باید خلاصه ی شرکتنامه و منضمات آن، توسط اداره ی ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به خرج خود شرکت، منتشر شود.

تذکر1: اظهار نامه ثبت شرکت از اوراق بهادار بوده که باید از اداره ثبت شرکتها تهیه شود. برای دریافت اظهارنامه مزبور باید تقاضانامه ای دایر بر قصد تأسیس شرکت، تنظیم شود.

تذکر2: شرکتنامه مذکور باید به صورت رسمی باشد. شرکتنامه نیز حاوی اطلاعات مذکور در فرم تقاضانامه است. به موجب ماده 5 قانون طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکتها مصوب شهریور ماه 1340، اداره ثبت شرکت ها در تهران و دوایر ثبت شرکتها در شهرستان ها، در ثبت شرکتنامه، قائم مقام دفترخانه های اسناد رسمی هستند و از این رو برای تنظیم شرکتنامه‌ ی رسمی، نیاز به مراجعه به دفترخانه ‌ی اسناد رسمی نیست.

تذکر3: در صورتجلسه‌ مذکور، نکات ذیل درج می گردد: ‌زمان تشکیل جلسه، ‌تصریح به اینکه اساسنامه، اظهارنامه و شرکتنامه به تصویب و امضای کلیه ی شرکای شرکت رسیده است. تعیین و تصریح اعضای هیأت مدیره و مدت مدیریت آنها، تعیین دارندگان حق امضای اسناد تعهد آور شرکت، تصریح به اینکه اعضای مدیر با امضای صورتجلسه مذکور، ‌قبول سمت می نمایند. تصریح به مبلغ سرمایه‌ شرکت و پرداخت آن از طرف کلیه ی شرکا و تحویل آن توسط مدیرعامل و اقرار مدیرعامل به وصول سرمایه ی شرکت، تعیین شخصی برای انجام کارهای لازم برای ثبت شرکت.

یک اینفوگرافیک کلی و ساده از مراحل تاسیس شرکت

ثبت شرکت در تهران

ثبت شرکت در تهران به تبعیت از تمامی قوانین ثبت شرکتها در سراسر ایران مراحل و مدارک مشابهی دارد. در واقع برای ثبت شرکت در تهران نیز به سامانه اداره ثبت شرکتها در تهران مراجعه نموده و تمامی مراحل و گام هایی که در بالا ذکر شد را طی می کنید.

صرفا مرحله ششم هنگامی که مدارک آماده ارسال می شوند بایستی به آدرس پستی اداره ثبت شرکت ها در تهران ارسال شوند. روی پاکت پست بایستی گیرنده اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران صندوق پستی 555/13185 درج شده باشد.

همچنین در مرحله هفتم برای دریافت آگهی ثبت شرکت خود در تهران باید به آدرس تهران میرداماد تقاطع مدرس پلاک 275 مراجعه کنید. دسترسی به این اداره از طریق اتوبان مدرس خروجی میرداماد بهترین مسیر است. اگر برای توقف نیاز به جای پارکینگ داشته باشید در کنار این اداره کوچه ایی به نام البرز وجود دارد که می توان کمی به سختی در این کوچه جای پارک پیدا کرد.

همچنین اگر ثبت شرکت خود را در تهران به موسسه ما بسپارید به دلیل تردد روزانه وکلای ما به این اداره با کمترین هزینه می توانید خدمات خود را از ما دریافت کنید.

هزینه های ثبت شرکت چقدر می باشد؟

تعرفه ثبت شرکت نسبت به شرکتی که قصد ثبت آن را دارید می تواند بسیار متفاوتی داشته باشد، زیرا به نسبت نوع شرکتی که می خواهید ثبت کنید (مثلا شرکت مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا حتی سهامی عام) هزینه های قانونی که می بایست پرداخت کنید، هزینه تمبر های ثبتی یا مالیاتی می تواند بسیار متفاوت باشد.

لذا پیشنهاد می کنیم، فرمی را که در پایین تر قرار دادیم تکمیل بفرمایید، تا هزینه نهایی ثبت شرکت تان توسط کارشناسان ثبتی بررسی و به شما اعلام گردد. همچنین برای اطلاع از تعرفه ثبت شرکت ها می توانید به مقاله هزینه ثبت شرکت مراجعه کنید.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایران

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایران چیست و اصلا چرا باید شرکت ثبت کنیم؟ در قسمت قبل به این مساله اشاره نمودیم که دو شریک با هم کاسبی را اداره می کنند ولی کاسبی آن ها رسمی نمی باشد، حال این سوال پیش می آید که رسمی نبودن یک فعالیت اقتصادی به چه معناست ؟

اولین مساله ای که در هر شراکتی که امکان دارد به وجود آید، تقسیم سود بین شرکا است که در اکثر مواقع به درستی انجام نمی پذیرد.

حال اگر آن 2 نفر مثالی در اول کارشان شرکتی را به ثبت رسانیده بودند، به علت اینکه همه مسائل هنگام ثبت شرکت و تنظیم اوراق اداری در اساسنامه و شرکت نامه ذکر می شود، حال موقع تقسیم سود به مشکل نمی خوردند و می توانستند با سند و مدرک از حق خود دفاع کنند.

یکی دیگر از مزیت های ثبت شرکت این است که جلوه حقوقی، قانونی و رسمی به کسب و کارتان می بخشد.

مثلا فرض کنید که موقعیت ای برایتان پیش آمده و می توانید با مجموعه ای دولتی یا خصوصی وارد مذاکره شوید و قراردادی را منعقد نمایید، سپس از شما می پرسند که شما کیستید یا اسم شرکت تان چیست ؟؟؟ در صورتی که شرکتی نداشته باشید، چه می خواهید بگویید؟؟؟ می خواهید خود را با نام کوچک تان معرفی کنید ؟

همانطور که می دانید، این روزهای شرکت ها به سختی با اشخاص حقیقی (اشخاص حقیقی یعنی افراد) وارد مذاکره تجاری می شوند و بزرگترین دلیلی که شرکت های با اشخاص حقیقی کار نمی کنند این است که نمی توانند به راحتی به آن ها اعتماد کنند و کار را به یک شخص بسپارند یا خیالشان از این بابت نارحت است که کسی غیر از آن شخصی حقیقی وجود ندارد که مسئولیت کار را بر عهده بگیرد.

و مزایای بسیار دیگری که در این نوشته نمی گنجد (ولی با تماس با کارشناسان مجموعه به طور کامل می توانید به صورت رایگان مشاوره یگیرید) . حال کمی هم راجع به معایب ثبت شرکت صحبت کنیم.

البته در ابتدا بگوییم که مسائلی که از نظر ما مطرح می شوند عیب نیستند و بیشتر جنبه قانونی دارند تا عیب !!!

از جمله کارهایی که پس از ثبت شرکت باید انجام دهید، معرفی شرکت خود به سازمان امور مالیاتی و دارایی (ترسناک ترین قسمتی که خیلی ها به آن فکر می کنند) و پلمپ دفاتر مالیاتی تان به طور سالانه می باشد.

پس از ثبت شرکت و مجموعه خود می بایست شرکت خود را به سازمان دارایی معرفی کنید و سالانه شرحی از عملکرد خرید و فروش شرکت خود به آن اداره ارائه دهید و نسبت به سود خالصی که در سال برایتان می ماند، درصدی را به عنوان مالیات عملکرد به سازمان مالیاتی و دارایی بپردازید (که این قضیه اصلا هم ترسناک نیست)

اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت

از دست دادن، از بین رفتن و یا مفقود شدن مدارک ثبتی شرکت ها یکی از موضوعاتی است که امکان دارد برای هر شرکتی اتفاق بیفتد.

 • در این صورت چه باید کرد؟

در صورت از بین رفتن و یا مفقود شدن مدارک ثبتی شرکت ، می توان برای اخذ المثنی مدارک ثبتی از طریق اداره ثبت شرکت ها اقدام نمود.

نحوه ی درخواست اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت بدین گونه است که : وکیل رسمی دادگستری به همراه فرم مربوط به اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت که باید به امضای کلیه اعضای هیئت مدیره رسیده باشد به انضمام مدارک هویتی تمام اعضاء هیئت مدیره ، به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نموده و پس از واریز فیش و تحویل مدارک تکمیلی جهت اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت اقدام نماید.

پس از تحویل مدارک به اداره، بخش مربوطه استعلام های لازم را انجام داده و پس از آماده نمودن مدارک درخواستی متقاضی ، جهت تحویل آن ها اقدام می نماید.

المثنی مدارک ثبتی شرکت ها شامل موارد زیر می باشد:

 1. شرکت با مسئولیت محدود: اساسنامه، تقاضانامه ، شرکتنامه ، صورتجلسه
 2. شرکت سهامی خاص: اساسنامه ، اظهارنامه ، صورتجلسه
 3. موسسه غیر تجاری: اساسنامه ، اظهارنامه ، صورتجلسه
 • در صورت از دست دادن و یا نداشتن لیست سهامداران آیا امکان دسترسی به آن ها وجود خواهد داشت؟

در صورتی که هر یک از شرکت های سهامی خاص و یا سهامی عام لیست سهامداران ، تعداد دقیق سهام و یا ارزش سهام خود را نداشته باشند، باید به روش زیر عمل نمایند:

یکی از اشخاص دارای سمت در شرکت و یا وکیل رسمی شرکت ابتدا به شورای حل اختلاف مراجعه نموده و جهت اخذ نامه از اداره مذکور خطاب به اداره ثبت شرکت ها اقدام نماید سپس با در دست داشتن این نامه و مراجعه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری نسبت به اخذ لیست مربوط اقدام دهند.

صفر تا صد ثبت شرکت در نخستین ثبت

1 – تنظیم قرارداد اولیه با مؤسسه حقوقی نخستین

در رابطه با هر یک از امورات ثبتی، موکل ابتدا در دفتر مؤسسه حضور یافته و پس از مشاوره رایگان با کارشناس مربوطه و پس از حصول اطمینان اقدام به امضای قراداد نماید، در صورتی که موکل زمان کافی برای حضور در محل شرکت را نداشته باشند ، کارشناسان مجموعه به صورت رایگان در محل موکل حضور می یابند و پس از عقد قرارداد، امورات به صورت غیر حضوری قابل انجام می باشد.

2 – تکمیل مدارک مورد نیاز توسط شما

پس از عقد قرارداد با مؤسسه ، مدارک مربوطه و مورد نیاز از طرف نخستین ثبت به شما اعلام می گردد و شما می بایست مدارک مربوطه را در اسرع وقت به صورت کامل تهیه نموده و تحویل مؤسسه دهید.

3 – تنظیم مدارک و ارجاع به سازمان مربوطه

پس از آن مدارک توسط مؤسسه بررسی شده، صورتجلسات صادر و اقدامات مورد نیاز از طرف نخستین ثبت به عنوان وکیل پرونده به نیابت از شما انجام می گردد، سپس مدارک توسط کارشناسان فوق حرفه ای مجموعه به سازمان و ارگان مربوطه ارسال شده و کارشناس پرونده تا زمان حصول نتیجه پیگیر کار شما می شود.

4 – انجام امورات مربوط به روزنامه و آگهی

پس از اینکه از طرف سازمان مربوطه در رابطه با پرونده شما جوابیه دریافت گردد، نخستین ثبت اقدام به بررسی مجدد پرونده و تنظیم مدارک برای روزنامه رسمی نموده و بلافاصله پس از تکمیل مدارک، آنها را برای دریافت آگهی و روزنامه رسمی ارسال می نماید.

5 – حضور موکل و دریافت گواهینامه پایان کار

در پایان موکل،با حضور در دفتر شرکت تمامی گواهینامه ها و مدارک را به صورت کامل از مؤسسه نخستین دریافت می نماید.

سخن پایانی

ما در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که اگر به دنبال فعالیت قانونی و رسمی در ایران هستیم، حتما باید شرکتی در راستای فعالیت خود به ثبت برسانیم تا در آینده دچار مشکلات نشویم.

بر اساس مندرجات قانون اساسی ، هر شخصی اعم از ایرانی یا خارجی که تصمیم به تشکیل و فعالیت در خاک ایران دارد حتما باید تقاضانامه ی ثبتی خود را تسلیم مرجع ثبتی معرفی شده از طرف قانون نماید و گرنه از طرف دولت ایران به رسمیت شناخته نمی شود و فعالیت آن غیرقانونی می باشد و به جزای نقدی و انحلال شرکت و ممنوعیت از فعالیت محکوم خواهد شد.

امروزه اداره ی ثبت شرکتها تحت نظارت سازمان ثبت اسناد کشور این امر مهم را بر عهده گرفته و تمامی مراحل عملیات ثبت شرکت به صورتی اینترنتی درآمده است و فقط از طریق سامانه ی اینترنتی ثبت شرکتها مجاز می باشد، لذا تقاضا کنندگان باید کلیه ی مدارک و تقاضانامه های ثبتی خود را یا از طریق این سامانه و یا از طریق مؤسسات ثبتی نظیر نخستین ثبت ، به اداره ی ثبت شرکتها تسلیم کنند.

سپس مدارک و تقاضانامه ها توسط کارشناسان اداره ی ثبت با دقت بررسی شده و پس از طی مراحل اداری مختلف چنان چه از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند تایید شده و پس از آن شرکت به صورت رسمی به ثبت می رسد و قانونی شناخته می شود.

جهت مراجعه به سامانه ثبت شرکتها می توانید وارد لینک رو به رو شوید: irsherkat.ssaa.ir

سوالات متداول

فرآیند ثبت شرکت چه مقدار زمان می برد؟

ثبت شرکت در بازه زمانی 7 الی حداکثر 10 روزه انجام می پذیرد. در صورتی که شخصا برای ثبت اقدام کنید مدت زمان این فرآیند بر اساس آزمون و خطا کردن مراحل ثبت می تواند افزایش پیدا کند.

در مجموعه ما تا مرحله تایید نام حدود 2 روز زمان برده و بعد از آن حداکثر تا 7 روز کارهای ثبتی شرکت به اتمام می رسد.

برای ثبت شرکت چه مدارکی نیاز داریم؟

به طور کلی برای ثبت شرکت به مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) اعضای شرکت نیاز است.

اما بر اساس نوع شرکت می تواند این مدارک تغییر کند. مثلا در خصوص شرکت با مسئولیت محدود همین مدارک کافیست اما در خصوص شرکت های سهامی عام به مدارک خاص دیگری نیاز خواهد بود.

مدارک تحصیلی مورد نیاز ثبت شرکت چیست؟

به طور عمومی برای ثبت شرکت شرط الزامی جهت مدرک تحصیلی وجود ندارد.

به جز مواردی که در عنوان و نام شرکت کلماتی مانند (شرکت مهندسی …) استفاده می شود که در این صورت نیاز به مدارک تحصیلی مرتبط می باشد.

چرا از طریق نخستین ثبت اقدام کنیم؟

یکی از دلایل انتخاب ما می تواند تجربه کار و وکلای مجرب ما در زمینه حقوقی شرکت ها باشد.این مورد می تواند شما را از تمام دغدغه های فکری که برای ثبت شرکت خود دارید راحت کند.

همچنین نرخ دستمزد منصفانه نخستین یکی دیگر از وجه تمایز ما با دیگر موسسات است.

تعرفه ثبت شرکت در سال جاری 1401 چقدر است؟

با توجه به افزایش چند برابری هزینه های ثبت متاسفانه در سال 1401 با افزایش قیمت برای انجام ثبت شرکت مواجه شدیم. با این حال برای محاسبه دقیق نرخ هزینه های ثبت شرکت بایستی با کارشناسان ما در تماس باشید.

با مشاوره رایگان کارشناسان می توانید از هزینه دقیق ثبت شرکت خود مطلع شوید.

آیا برای ثبت شرکت نیاز به مجوز داریم؟

یکی از سوالاتی که در هنگام ثبت شرکت برای ما ایجاد می شود این است که برای ثبت چه شرکت هایی نیاز به دریافت مجوز داریم؟

در 99% در مواقع با توجه به نوع تنظیم موضوع فعالیت شرکت مورد نظر خود نیاز به مجوز نخواهید داشت اما در بعضی از کسب و کارها که فعالیت خاصی را انجام می دهند ممکن است نیاز به مجوز داشته باشید.

شما می توانید با استعلام موضوع فعالیت خود از راهنمایی کارشناسان ما برخوردار شوید.

برای ثبت شرکت به چند نفر اعضا نیاز است؟

برای شرکت مسئولیت محدود حداقل 2 نفر اعضا کافیست اما در خصوص شرکت سهامی خاص بایستی حداقل 3 نفر اعضا و 2 نفر بازرس داشته باشید (مجموعا 5 نفر)

در خصوص انواع دیگر شرکت ها نیز این تعداد متناسب با نوع شرکت انتخاب می شوند.

بهترین نوع شرکت برای شروع فعالیت کدام است؟

بهترین نوع شرکت بایستی بر اساس نوع نیاز هر کسب و کاری تعیین شود. اما اگر شما صرفا شرکتی را برای شروع کسب و کار خود با تعداد اعضای کم نیاز دارید پیشنهاد ما شرکت با مسئولیت محدود است.

اما اگر به شرکتی جهت حضور در مناقصات و مزایدات و اخذ وام نیاز دارید پیشنهاد ما شرکت سهامی خاص است.

آیا میتوان به صورت غیر حضوری شرکت ثبت کرد؟

بله با توجه به راه اندازی سامانه آنلاین ثبت شرکت ها، ورود اطلاعات اولیه کاملا به صورت غیر حضوری انجام می شود. در مراحل بعدی جهت ارسال مدارک فیزیکی به اداره و همچنین پس از ثبت شدن شرکت جهت دریافت آگهی تاسیس نیاز به تردد حضوری دارید.

اما شما می توانید این فرآیند را به وکلای ما بسپارید تا کلیه کارها برای شما به صورت غیر حضوری انجام شوند.

نام شرکت خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در حال حاضر برای انتخاب نام شرکت حداقل به 3 سیلاب نیاز است. این نام ها بایستی ریشه فارسی داشته و کلمات عام و صفات نباشند.

در بخش مقالات ما می توانید مقاله “نحوه انتخاب نام برای شرکت” را مطالعه کنید تا تمام جوانب انتخاب نام را در نظر بگیرید.

آیا خودمان میتوانیم از طریق سامانه ثبت شرکت اقدام کنیم؟

بله ثبت شرکت از طریق این سامانه برای تمامی افراد قابل انجام است.

اما پیشنهاد ما به شما این است که برای جلوگیری از مشکلات در آینده و همچنین اتلاف وقت و انرژی برای ثبت شرکت خود با وکلا و کارشناسان ثبتی ما مشورت کنید تا بهترین انتخاب را برای کسب و کار خود داشته باشید.

آیا بعد از ثبت شرکت میتوانیم در آن تغییراتی انجام دهیم؟

بله 100% شما میتوانید هر زمان بعد از ثبت شرکت در اکثر موارد شرکت خود تغییرات ایجاد کنید. این تغییرات می توانید تغییر در نام شرکت، آدرس و مشخصات، اعضا و تعداد آن، سمت ها و… باشد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تغییرات شرکت پیشنهاد می کنیم مقاله “تغییرات شرکت” را در همین سایت مطالعه کنید.

میزان حداقلی سرمایه برای ثبت شرکت چقدر است؟

حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت یک میلیون ریال است اما پیشنهاد ما این است که مطلقا شرکت خود را این سرمایه به ثبت نرسانید. جهت مشاوره در این خصوص می توانید با کارشناسان تخصصی ما در تماس باشید.

آیا ثبت شرکت نیاز به کارت پایان خدمت دارد؟

برای ثبت شرکت نیازی به داشتن کارت پایان خدمت نیست.

اما لازم است بدانید نداشتن کارت پایان خدمت در خصوص اخذ برخی از مجوزها الزامی است و شرکت هایی که نیاز به اخذ مجوز دارند برای اخذ این مجوزها از فردی که کارت پایان خدمت ندارد نبایستی استفاده کنند.

آیا کارمندان دولت می توانند شرکت ثبت کنند؟

در خصوص کارمندان دولت بایستی بدانید که محدودیت هایی لحاظ شده اند و از این بابت کارمندان دولت در شرایط عمومی نمی توانند از اعضای یک شرکت مانند مدیرعامل و یا رئیس هیئت مدیره باشند.

اما این افراد می توانند با شرایط خاصی سهام دار شرکت باشند. اگر در این خصوص سوالات بیشتری دارید می توانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

امتیاز ۴.۹۳ از ۵ – ۳۵ رای
در حال ثبت رای
خروج از نسخه موبایل